Հոկտեմբերի 20–ին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինիի հանդիպումը` կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը, կարևորել հումանիտար խնդիրների հասցեագրումը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են ՀՀ կառավարության և Սուրբ Աթոռի միջև բարձր մակարդակի երկխոսությունը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն շարունակական կերպով կզարգանա ու էլ ավելի կամրապնդվի: Կողմերը ընդգծել են, որ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև երկխոսությունը հիմնված է ոչ միայն քրիստոնեական արժեքների, այլև ընդհանուր պատմական և հոգևոր ժառանգության և ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերների վերաբերյալ նույնական մոտեցումների վրա:
Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարը վստահություն է հայտնել, որ Նորին Սրբություն Լեոն XIV-րդ Պապի գահակալությամբ ևս երկկողմ հարաբերություններն էլ ավելի կխորանան ու կամրապնդվեն:
Փաշինյանը ևս մեկ անգամ նշել է, որ իր համար պատիվ էր մասնակցել Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի սրբադասման արարողությանը՝ հավելելով, որ նրա կյանքը մեզ հիշեցնում է, որ նույնիսկ տառապանքի ժամանակներում հավատքն ու քաջությունը կարող են հաղթահարել դժվարությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ օրակարգի տարբեր հարցերի։
Սուրբ Աթոռ կատարած այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Հռոմի Պապ Նորին սրբություն Լեոն XIV-ի հետ։ Նորին Սրբությունը ողջունել է վարչապետ Փաշինյանի այցը Վատիկան և մասնակցությունն Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի ու վեց այլ Երանելիների սրբադասման արարողությանը։ Նա ընդգծել է Սուրբ Աթոռի և Հայաստանի միջև հաստատված սերտ հարաբերությունները՝ հատկապես կարևորելով Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության դերն այդ կապերի խորացման գործում։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել հումանիտար հարցերին։

21 Октябрь 2025 - 09:51 AMT
20 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с государственным секретарём Ватикана, кардиналом Пьетро Паролином. В ходе встречи обсуждалось установление мира между Арменией и Азербайджаном, а также важность решения гуманитарных проблем.
Собеседники подчеркнули высокий уровень диалога между правительством Армении и Святым Престолом, выразив уверенность, что это сотрудничество будет и впредь развиваться и укрепляться. Отмечено, что отношения между Арменией и Святым Престолом основываются не только на христианских ценностях, но и на общем историческом и духовном наследии, а также на схожих взглядах в отношении вызовов современности.
Кардинал Паролин выразил уверенность, что с восшествием на престол Папы Льва XIV двусторонние связи станут ещё более глубокими.
Пашинян вновь отметил, что для него было честью присутствовать на церемонии канонизации архиепископа Игнатия Малояна, добавив, что его жизнь напоминает нам о том, что даже в трудные времена вера и мужество способны преодолеть испытания.
В ходе встречи были также обсуждены различные вопросы двусторонней повестки.
В рамках визита в Ватикан премьер-министр Никол Пашинян встретился с Папой Римским Львом XIV. Папа приветствовал визит Пашиняна и его участие в канонизации архиепископа Игнатия Малояна и ещё шести Блаженных. Он подчеркнул важность тесных отношений между Святым Престолом и Арменией, особенно отметив роль Мхитарянского ордена из Венеции в укреплении этих связей.
Стороны обсудили также региональные вопросы, включая урегулирование армяно-азербайджанского конфликта и гуманитарные аспекты.