21 Հոկտեմբեր 2025 - 09:48 AMT
Ազգային ժողովում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դեմ է քվեարկել ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացրած «Ազգային ճգնաժամի և կառավարման ձախողման մասին» հայտարարության նախագծին։
Արդյունքում՝ փաստաթուղթը չի ընդգրկվել խորհրդարանի լիագումար նիստերի օրակարգում։ Նախագիծը, որը մինչ այդ ստացել էր ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը, քվեարկության արդյունքում ստացել է 48 դեմ, 24 կողմ և 2 ձեռնպահ ձայներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սեպտեմբերի 16-ին ընդդիմադիր խմբակցությունը կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ՝ նվիրված հայտարարության թեմային։ Փաստաթղթի տեքստում ընդգծվում էր, որ «այսօրվա կառավարիչների գործունեությունը հանգեցրել է համակարգային ճգնաժամի պետական կառավարման բոլոր մակարդակներում։ Այդ քաղաքականությունն աղետալի հետևանքներ է ունեցել ազգային անվտանգության, պետական ինքնիշխանության, ժողովրդավարության, սոցիալ-տնտեսական և ազգային կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ լրջագույն խնդիրներ առաջացնելով ՀՀ–ի համար, վտանգի տակ դնելով նաև երկրի ապագան»։
Հայտարարության նախագիծը ԱԺ-ում ներկայացրել է խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։ Նա նշել է, որ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումը իշխանությունից անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ, իսկ դրա «միակ գործիքը իմպիչմենտն է»։
Մամիջանյանը հայտարարել է. «Իմպիչմենտն հիմնական ուժը, հաջողության հասնելու կարևորագույն գրավականը հանրային լայն համախմբումն է՝ փողոցային պայքարով։ Հունիսի 7-ին, երբ այս գործընթացը նախաձեռնվեց, ձևաթղթի տակ ստորագրել էին 6 պատգամավոր, հոկտեմբերի 8-ին՝ փաստացի ձևաթղթի տակ արդեն իսկ առկա է 34 ստորագրություն»։
Պետաիրավական հանձնաժողովում հայտարարության քննարկման ժամանակ Մամիջանյանը պարզաբանել է, որ հայտարարությունը «իմպիչմենտի գործընթացը չէ, այլ հայտարարություն է, որտեղ արձանագրված են ներքաղաքական անվտանգային խնդիրները։ Իսկ իմպիչմենտի գործընթացը, ըստ նրա, իր հունով գնում է»։
Նա նաև նշել է. «Քննարկումներ եմ ունեցել Հովիկ Աղազարյանի ու Հակոբ Ասլանյանի հետ, և նրանք ասել են, որ չեն խոչընդոտելու իմպիչմենտի գործընթացին»։
Այնուամենայնիվ, ՔՊ խմբակցությունից դուրս եկած Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է, որ ինքն ու Հակոբ Ասլանյանը քվեարկելու են ձեռնպահ։ Իր հերթին, իշխող խմբակցությունը նախագիծը որակել է որպես «մեռելածին»՝ ընդգծելով, որ դեմ են քվեարկելու։ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը վերահաստատել է իրենց խմբակցության աջակցությունը փաստաթղթին։
ՔՊ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը, ով հանդես է եկել որպես հարակից զեկուցող, նշել է, որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն առաջարկել է հայտարարության նախագիծ, որը հիմնված էր անցկացված լսումների վրա։ Նրա խոսքով. «Փաստաթուղթը ներառում էր քաղաքական իրարամերժ դատողություններ, որոնք կապակցված էին, իրենց կարծիքով, երկրում առկա քաղաքական խնդիրներին և զուգակցվում էին կառավարության անվստահություն հայտնելու գործընթացի հետ։ Կառավարության անվստահություն հայտնելու գործընթացը կարգավորվում է ոչ թե հայտարարության, այլ համապատասխան դիմումների առկայությամբ»։
Միաժամանակ նա հավելել է, որ նույնիսկ նման դիմումների առկայությունն ինքնին դեռևս բավարար չէ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու համար։

Фракция «Гражданский договор» в Национальном собрании Армении проголосовала против проекта заявления под названием «О национальном кризисе и провале управления», представленным оппозиционной фракцией «Честь имею».
В результате документ не был включён в повестку дня пленарных заседаний парламента. Ранее проект получил отрицательное заключение постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам. По данным Sputnik Армения, в ходе голосования за проект проголосовали 24 депутата, против — 48, двое воздержались.
Оппозиция организовала парламентские слушания 16 сентября, посвящённые теме заявления. В тексте проекта подчёркивается, что «деятельность нынешних руководителей привела к системному кризису государственного управления на всех уровнях. Эта политика имела катастрофические последствия для национальной безопасности, государственного суверенитета, демократии, социально-экономической сферы и всей национальной жизни, создав серьёзные проблемы для Республики Армения и поставив под угрозу её будущее».
Проект был представлен в парламенте руководителем фракции Айком Мамиджаняном. Он заявил, что отстранение премьер-министра Никола Пашиняна от власти необходимо как можно скорее, и «единственный инструмент — это импичмент».
Мамиджанян также отметил: «Главная движущая сила импичмента и важнейшая гарантия успеха — это широкая общественная консолидация через уличную борьбу. 7 июня, когда процесс начался, под проектом стояло шесть подписей депутатов, к 8 октября — уже 34 подписи под фактически оформленным текстом».
Во время обсуждения проекта в государственной правовой комиссии Мамиджанян пояснил, что данное заявление «не есть процедура импичмента, а лишь декларация, фиксирующая внутриполитические и безопасностные проблемы». Сам процесс импичмента, по его словам, продолжается своим чередом.
Он также добавил: «Я провёл обсуждения с Овиком Агазаряном и Акопом Асланяном: они заявили, что не будут мешать импичменту».
Тем не менее, вышедший из фракции «Гражданский договор» Овик Агазарян заявил, что он и Акоп Асланян намерены голосовать «воздержавшись».
В свою очередь, правящая фракция назвала проект «мертворождённым» и подчеркнула, что будет голосовать против. Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян подтвердил поддержку своей фракции документу.
Депутат от «Гражданского договора» Владимир Варданян, выступивший как сопредседатель, заявил, что проект фракции «Честь имею», основанный на прошедших слушаниях, «содержал политически противоречивые утверждения, которые, по их мнению, отражали текущие политические проблемы в стране и сопровождались процессом выражения недоверия правительству».
Он добавил, что процесс выражения недоверия регулируется не декларациями, а соответствующими официальными заявлениями. При этом, по его словам, даже наличие таких заявлений само по себе ещё не достаточно для выражения недоверия правительству.