21 Հոկտեմբեր 2025 - 11:39 AMT
Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը քննադատել է իրավապահ համակարգի, ըստ նրա, ընտրովի մոտեցումը ընդդիմադիր և իշխանական պաշտոնյաների նկատմամբ:
«Ընդդիմադիր համայնքապետ կա՞, որ ընտրվել է, չեք հետապնդել։ Գյումրու քաղաքապետը կաշառակեր է, Վանաձորի քաղաքապետն ընտրվելուց հետո պարզվեց հանցագործ է։ Դուք ուղղակի ժողովրդի քվեի հետ չեք հաշտվում, ուրիշ խնդիր չկա։
Մենք տեսել ենք շաբաթներ առաջ ոնց է բերման ենթարկվել ընդդիմադիր համայնքապետի սպանության մեջ կասկածվողը՝ ակուրատնի, սիրուն, տեսել ենք ինչպես են բերման ենթարկել Վարդան Ղուկասյանին՝ Գյումրու համայնքապետարանի շենքի դռները կոտրելու կադրերը»,– հայտարարել է պատգամավորը, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նաև համեմատության համար անդրադարձել է ԱՆԻՖ–ի հետ կապված գործընթացին։
«ԱՆԻՖ-ից եք խոսում այստեղ։ Տեսնենք՝ տարբերակված մոտեցում կա՞, թե չէ։ 25 միլիարդ դրամի մսխման գործով քանի կալանավորված կա, Վահագն Ալեքսանյան։ Զրո»,–ասել է նա։
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը պահանջել է Վարդանյանից ավարտել ելույթը։
Վարդանյանն արձագանքել է. «Ավարտում եմ հիմա, հանգիստ», ինչին Ռուբինյանը հակադարձել է. «Ես շատ հանգիստ եմ, ավարտեք հիմա… Անջատեք տիկնոջ խոսափողը»։
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը կալանավորվել է 2 ամսով։ Քրեական վարույթի շրջանակում հոկտեմբերի 20-ին քննչական գործողություններ են իրականացվել քաղաքապետարանում։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է, որ համայնքի մի շարք պաշտոնյաներ ձերբակալվել են խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և տալու մեղադրանքով։ Ընդհանուր առմամբ, ձերբակալվել է 8 անձ, այդ թվում՝ Վարդան Ղուկասյանը։
Բացի այդ, Գյումրիում սկսված զանգվածային անկարգությունների, ինչպես նաև արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ ևս հարուցվել է քրեական վարույթ։33 անձ է ձերբակալվել։

21 октября в Национальном собрании Кристине Варданян заявила, что правоохранительные органы избирательно преследуют оппозиционных мэров, игнорируя мнение граждан.
«Есть хоть один оппозиционный мэр, которого после избрания вы не начали преследовать? Мэр Гюмри — взяточник, мэр Ванадзора оказался преступником после победы. Вы просто не считаетесь с голосами людей, вот и вся проблема», сказала она, передаёт Panorama.am .
Варданян напомнила, как в недавних делах по-разному задерживали подозреваемых: «Мы видели, как аккуратно и спокойно задерживали подозреваемого в убийстве оппозиционного мэра. А потом видели, как взламывали двери мэрии Гюмри, чтобы задержать Вардана Гукасяна».
Она также провела параллель с делом АНИФ (Фонд национальных интересов Армении), где фигурирует крупное хищение:
«Вы тут говорите об АНИФ. Давайте посмотрим — подход разный или нет? Сколько арестов по делу о хищении 25 миллиардов драмов? Ваган Алексанян? Ноль», — сказала депутат.
На этом этапе вице-спикер Рубен Рубинян потребовал от неё завершить выступление. Варданян ответила: «Сейчас завершаю, спокойно», на что Рубинян отреагировал: «Я очень спокоен. Завершайте сейчас… отключите микрофон госпожи».
Мэр Гюмри Вардан Гукасян арестован на два месяца. 20 октября в здании мэрии прошли обыски, задержаны восемь чиновников по обвинению в получении и даче взяток. Отдельно возбуждено дело по массовым беспорядкам и препятствованию правосудию — всего задержано 33 человека.