10 Հունիս 2009 - 17:32 AMT
«Ոսկե ծիրան» վեցերորդ կինոփառատոնին, որը տեղի կունենա հուլիսի 12-19 Երեւանում, կներկայացվեն աշխարհի 40 երկրների կինեմատոգրաֆիստների 104 աշխատանքներ: Փառատոնի բացումը կնշանավորվի հանցագործ հայի դերում Ժան Ռենոյի մասնակցությամբ Լորեն Տյուելի «Առաջին շրջան» ֆիլմի ցուցադրությամբ: Ֆիլմի պրոդյուսերը հայտնի կինոգործիչ Ալան Թերզյանն է, որը երկար տարիներ գլխավորել է Ֆրանսիայի կինեմատոգրաֆիստների գիլդիան, ինչպես նաեւ «Սեզար» կինոակադեմիան:
Աֆռաջիկ փառատոնի շրջանակներում գլխավոր միջոցառումներից մեկը կդառնա Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի հայկական տարբերակի պրեմիերան: Այդ պրեմիերան նվիրված է Սերգեյ Փարաջանովի 85-ամյակին եւ ֆիլմի ստեղծման 40-ամյակին:
«Նռան գույնը» առաջին ֆիլմն էր, որով հայկական կինոմատոգրաֆիան հայտնի դարձավ ողջ աշխարհին, ուստի մենք որոշեցինք վարպետի հոբելյանը նշել հենց այդ ֆիլմի ցուցադրությամբ»,- ասել է «Ոսկե ծիրան» վեցերորդ կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանը:
Ստեղծված ավանդույթի համաձայն, փառատոնին մրցությաին ֆիլմերը կցուցադրվեն երեք կարգերում` միջազգային խաղարկային ֆիլմեր, փաստագրական եւ «Հայկական պանորամա»: Ոչ մրցութային ծրագրերի հետ մեկտեղ փառատոնի ժամանակ տեղի կունենան մի շարք երեւանյան պրեմիերաներ` Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլայի «Տետրո»-ն, Սերգեյ Սոլովյովի «Աննա Կարենինա»-ն եւ «Ասսա 2»-ը:
«Ոսկե ծիրան» վեցերորդ կինոփառատոնին կկայանա «Արված է Հայաստանում» ծրագիրը` նվիրված Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի եւ «Հայկ» փաստագրական ֆիլմերի կինոստուդիայի կողմից ստեղծված կինոնորույթներին: Շաբաթվա մեջ վերջին երկու տարիների ընթացքում ստեղծված կինոժապավենները կներկայացվեն Կինոյի տանը:

На шестом международном кинофестивале «Золотой абрикос», который пройдет 12-19 июля в Ереване, будут представлены 104 работы кинематографистов из 40 стран мира. Открытие фестиваля ознаменуется показом фильма Лорен Тьюэль “Первый круг”, в котором роль армянского преступника сыграл Жан Рено. Продюсером фильма стал знаменитый кинодеятель Алан Терзян, который многие годы возглавлял гильдию продюсеров Франции, а так же киноакадемию «Сезар».
Одним из главных мероприятий в рамках предстоящего фестиваля станет премьера армянской версии фильма Сергея Параджанова «Цвет граната». Премьера армянской версии фильма приурочена к 85-летию Сергея Параджанова и 40-летию создания фильма.
«Цвет граната» стал первым фильмом, которым армянский кинематограф стал известен всему миру, по этой причине мы решили отметить юбилей мастера показом именно этой картины», – сказала художественный руководитель кинофестиваля «Золотой абрикос» Сусанна Арутюнян.
Согласно сложившейся традиции, на фестивале конкурсные фильмы будут представлены в трех категориях: международные игровые фильмы, документальные и “Армянская панорама”. Наряду с внеконкурсными программами на фестивале состоится целый ряд ереванских премьер: «Тетро» Френсиса Форда Копполы, «Анна Каренина» и «Асса 2» Сергея Соловьева.
На кинофестивале «Золотой абрикос» пройдет программа «Сделано в Армении», посвященная киноновинкам созданным, Национальным киноцентром Армении и киностудией документальных фильмов «Айк». На протяжении недели ленты, созданные за последние два года, будут представлены в Доме кино.