Փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ լրատվամիջոցներից է իմացել իր պաշտպանյալ Նարեկ Օհանյանի անմեղությունն ապացուցող հերթական նյութի գոյության մասին։
«Հարգելի լագրողներ մի հարցրեք, թե ինչպե՞ս կարող եմ մեկնաբանել Մերձավանի գործով դատագենետիկական փորձաքննության եզրակացությունը, համաձայն որի՝ իրեղեն ապացույցների վրա բացակայում են Նարեկ Օհանյանի ԴՆԹ հատկանիշները:
Ցավոք չեմ կարող, քանի որ վարույթն իրականացնող մարմինը հարկ չի համարել իրազեկել պաշտպանական կողմին ստացված եզրակացության մասին:
Գործով ներգրավված պաշտպան հանդիսանալով, միայն մամուլից եմ տեղեկացել որ ստացվել է Նարեկ Օհանյանի անմեղության մասին փաստող հերթական ապացույցը»,- գրել է Հովհաննիսյանը։
Փարաքարի համայնքապետի և նրա ընկերոջ սպանության գործով կալանավորված են Մերձավանի բնակիչներ Նարեկ Օհանյանն ու Գևորգ Հարությունյանը: Նարեկ Օհանյանը փետրվարի 5-ին Մերձավանում սպանված Գրիգոր Օհանյանի եղբայրն է, մյուս կալանավորվածը, ըստ լրատվամիջոցների, Օհանյան եղբայրների ընկերը:
Իրավապահներն անցած շաբաթ տեղի ունեցած արյունալի այդ միջադեպը համարում են բացահայտված: Նարեկ Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել սպանությանն օժանդակելու, իսկ Գևորգ Հարությունյանին՝ սպանության, սպանության փորձի և զենքի ապօրինի շրջանառության հոդվածներով:

21 Октябрь 2025 - 15:02 AMT
Адвокат Ваган Ованисян на своей странице в Facebook написал, что узнал из СМИ о наличии нового доказательства, подтверждающего невиновность его подзащитного Нарека Оганяна.
«Уважаемые журналисты, не спрашивайте меня, как я могу прокомментировать заключение по судебно-генетической экспертизе по делу Мецавана, согласно которому на вещественных доказательствах отсутствуют ДНК-признаки Нарека Оганяна», написал он.
«К сожалению, не могу [прокомментировать], потому что орган, ведущий производство, не счёл нужным уведомить сторону защиты о полученном заключении».
«Будучи официальным защитником по делу, я узнал из прессы, что появилось ещё одно доказательство, подтверждающее невиновность Нарека Оганяна», — добавил Ованисян.
По делу об убийстве главы общины Паракар и его друга арестованы жители Мецавана Нарек Оганян и Геворг Арутюнян. Нарек — брат Григора Оганяна, убитого 5 февраля в Мецаване. По сообщениям, второй арестованный является другом братьев Оганян.
Правоохранительные органы заявили, что расследование резонансного происшествия завершено. Нареку Оганяну предъявлено обвинение в пособничестве убийству, а Геворгу Арутюняну — в убийстве, покушении на убийство и незаконном обороте оружия.