21 Հոկտեմբեր 2025 - 14:51 AMT
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Թադևոս Ավետիսյանը հայտարարել է, որ ըստ պաշտոնական տվյալների՝ 2025 թվականի հունվարից մինչև օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ժողովրդագրական բոլոր հիմնական ցուցանիշներով արձանագրվել է վիճակի զգալի վատթարացում՝ նախորդ տարվա համեմատ։
ԱԺ հայտարարությունների ժամին ունեցած իր ելույթում պատգամավորը շեշտել է, որ ամենազարհուրեցնողն այս թվերի շարքում փոքր երեխաների՝ հատկապես 0-4 տարեկանների մահացության աճն է, գրում է Panorama.am-ը։
«Բազմաթիվ անգամներ այս ամբիոնից խոսել են այդ մասին՝ իբրև ծրագրեր են բերում, սա էն անում, այն էն անում, բայց 0-4 տարեկան երեխաների մահերի դեպքերն աճել են մոտ 10 տոկոսով»,- ասել է Ավետիսյանը։
Նա նշել է, որ այս լուրջ ժողովրդագրական բացասական միտումները բնորոշ են գործող իշխանության յոթամյա կառավարման շրջանին, և դրանց հիմնական պատճառներից մեկը շարունակում է մնալ սոցիալական անհավասարությունը։

Член парламентской фракции «Армения» Тадевос Аветисян заявил, что, по официальным данным, в период с января по август 2025 года по всем основным демографическим показателям в Армении зафиксировано значительное ухудшение по сравнению с прошлым годом.
Во время выступления в парламенте в рамках часа заявлений он подчеркнул, что особенно тревожной является статистика по детской смертности — особенно среди детей в возрасте 0–4 лет, сообщает Panorama.am.
«С этой трибуны многократно заявляли о разных программах и инициативах, но количество случаев смерти детей в возрасте от 0 до 4 лет выросло почти на 10%», — отметил он.
Аветисян добавил, что эти серьёзные негативные демографические тенденции характерны для семилетнего периода правления нынешних властей, а одной из основных причин продолжает оставаться социальное неравенство.