22 Հոկտեմբեր 2025 - 08:47 AMT
Հայտարարություն․ Որոշվել է ժամանակավորապես դադարեցնել շինաշխատանքները Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
Հայաստանի ճարտարապետների պալատը տեղեկացրել է, որ քննարկման արդյունքում որոշվել է «Եղեռնի հուշարձանի շինարարական աշխատանքները ժամանակավորապես դադարեցնել՝ շինհրապարակի պատշաճ կահավորման և աշխատանքների անվտանգության ապահովման նպատակով, ինչպես նաև շարունակել վերականգնման գործընթացը միայն արդեն իսկ մասնակի քանդված երեք մույթերի հատվածում՝ զուգահեռաբար շարունակելով մասնագիտական քննարկումները հուշարձանի ամբողջական վերականգնման ինժեներական լուծումների և մեթոդաբանության վերաբերյալ»։ Այդ մասին ասվում է հայտարարության մեջ։
Մշտադիտարկում կիրականացվի շինարարական գործընթացի նկատմամբ, որի շրջանակում ներգրավված կլինեն ԿԳՄՍ նախարարի, ճարտարապետների պալատի նախագահի և նախագծի հեղինակային խմբի ներկայացուցիչները։
Նշվում է, որ «Արթուր Թարխանյան կենտրոնը» տարածել է հայտարարություն Հայաստանի ճարտարապետների պալատի անունից, որը չի համապատասխանում իրականությանը։
«Հակառակը՝ Պալատի խորհրդում քննարկումների արդյունքում կայացվել է սկզբունքային որոշում՝ ձեռնպահ մնալ հարցի հանրայնացումից, համարելով այդ ճանապարհն անարդյունավետ, իսկ մասնագիտական տարակարծությունների քննարկումները շարունակել և, անհրաժեշտության դեպքում, ընդունելի լուծումներ որոնել բացառապես մասնագիտական գործընկերային դաշտում, ներգրավելով բոլոր կողմերին։
Եղեռնի հուշարձանի վերանորոգման աշխատանքների վերաբերյալ քննարկումները Հայաստանի ճարտարապետների պալատում սկսվել են հանրային մտահոգությունների վերաբերյալ առաջին իսկ ահազանգերից անմիջապես հետո։ Հուշարձանի տարածքում Պալատի խորհրդի անդամների իրականացրած շրջայցից և նախագծի հեղինակային խմբի հետ հանդիպումից հետո, Պալատի դիմումի հիման վրա հրավիրվել է ԿԳՄՍ նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ, որին մասնակցել են Պալատի խորհրդի հինգ անդամներ, այդ թվում՝ Անահիտ Թարխանյանը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիմնանորոգման աշխատանքներն սկսվել են 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին։ Այս նպատակով ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվելու է մոտ 743 միլիոն դրամ։
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև․ «Կոչ ենք անում բոլոր կողմերին ցուցաբերել հավատ, զգոնություն և խոհեմ մոտեցում՝ հանուն հայ ժողովրդի պատմական այս բացառիկ հուշարձանի ամրակայման և պահպանության։
Պալատը շարունակելու է իր հանձնառությունը՝ մասնագիտական հարցերի վերջնական պարզաբանման և անհրաժեշտ շտկումների իրականացման ուղղությամբ։
Հ․Գ․ Զգոնության կոչով դիմում ենք Պալատի անդամներին՝ որևէ հայտարարության միանալիս օգտվել հեղինակին ճշտելու Ձեր իրավունքից, հիշելով, որ Պալատի անունից հայտարարություն տարածել կարող է միայն Պալատը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Վերականգնման ճարտարապետական խմբի ղեկավարն է ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանը, որը նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և թանգարան-ինստիտուտի նախագծի համահեղինակներից է։

22 Октябрь 2025 - 09:29 AMT
Палата архитекторов Армении сообщила, что работы по реставрации мемориального комплекса Цицернакаберд временно приостановлены. Решение принято для обеспечения соответствующего оборудования строительной площадки и безопасности работ. Восстановительные работы продолжатся только в зоне трёх уже частично демонтированных колонн. Одновременно продолжатся профессиональные обсуждения инженерных решений и методологии полной реставрации.
Отмечается, что за строительным процессом будет установлено постоянное наблюдение, в котором примут участие представители Министерства образования, науки, культуры и спорта, президент Палаты архитекторов и члены авторской группы проекта.
Палата также опровергла заявление, ранее распространённое «Центром Артура Тарханяна» от её имени, отметив, что оно не соответствует действительности. В отличие от той позиции, Совет Палаты решил воздержаться от публичного обсуждения, считая это неэффективным, и продолжить профессиональные дебаты в партнёрской среде с участием всех сторон.
Обсуждение началось сразу после появления первых общественных тревог. После осмотра мемориала членами Совета и встречи с авторской группой по инициативе Палаты было созвано внеочередное расширенное заседание научно-методического совета Министерства, в котором участвовали пять членов Совета Палаты, включая Анаит Тарханян.
Полномасштабные восстановительные работы у Мемориала Геноцида армян начались 8 октября 2024 года. На эти цели из государственного бюджета предусмотрено около 743 миллионов драмов.
В завершение заявления прозвучал призыв к доверию, бдительности и благоразумному подходу ради укрепления и сохранения этого исключительного памятника. Палата подтвердила свою приверженность окончательному разъяснению профессиональных вопросов и внесению необходимых корректировок.
Примечание: Руководителем архитектурной группы восстановления является заслуженный архитектор РА Сашур Калашян — один из соавторов проекта Мемориала и музея-института Геноцида армян.