22 Հոկտեմբեր 2025 - 13:57 AMT
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Ազգային ժողովում անդրադարձել է ժամկետային ծառայության տևողության կրճատման նախաձեռնությանը՝ ընդգծելով, որ այդ քայլը վաղօրոք է պլանավորվել։
«Խոսել, որ մենք կրճատում ենք բանակը, մեղմ ասած, անհեթեթություն է։ Այս միտքը նոր չէ։ Այն գործընկերները, որոնք մեզ մեղադրում են հապճեպ որոշումներ ընդունելու, նախընտրական ինչ-որ գործողությունների մեջ, թող կարդան կառավարության ծրագիրը»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նախարարը նշել է, որ իրենք ստանձնել են հստակ պարտավորություն՝ հնգամյա ժամկետում, պայմանագրային ծառայողների թվի ավելացման միջոցով, կրճատել ժամկետային զինծառայության տևողությունը։
«Դա սևով սպիտակի վրա գրված է։ Երկրորդ, ՀՀ բանակի կերպափոխման հայեցակարգը։ Այնտեղ նույնպես նմանատիպ հանձնառություն ենք ստանձնել։ Կարծում եմ՝ սրանով ամեն ինչ ասված է, թե ինչպիսի երկարաժամկետ պլանավորման արդյունք է սա»,-ասել է նա։
Պապիկյանը շեշտել է նաև, որ «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի միջոցով բազմաթիվ քաղաքացիներ, վեց ամսով ծառայության անցնելուց հետո, որոշում են շարունակել ծառայությունը՝ դառնալով պայմանագրային զինծառայողներ։
«Այդ թիվը հասնում է մի քանի հազարի արդեն»,-ասել է Պապիկյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2026–ի հունվարի 1–ից ժամկետային զինծառայության տևողությունը 2 տարվա փոխարեն կլինի 1․5 տարի։

Министр обороны Сурен Папикян выступил в Национальном собрании с заявлением по поводу инициативы о сокращении срока обязательной военной службы, подчеркнув, что это решение было предусмотрено заранее.
«Говорить о том, что мы сокращаем армию, мягко говоря, абсурд. Эта идея не нова. Те коллеги, которые обвиняют нас в поспешных решениях или в предвыборных действиях, пусть прочитают программу правительства», заявил он, передаёт Panorama.am .
Министр отметил, что правительство взяло на себя чёткое обязательство — в течение пяти лет сократить срок обязательной службы за счёт увеличения количества контрактников.
«Это черным по белому написано. Во-вторых, концепция трансформации армии Армении тоже содержит подобное обязательство. Думаю, этим всё сказано — это результат долгосрочного планирования», отметил Папикян.
Он также подчеркнул, что по программе «Защитник Отечества» многие граждане после шестимесячной службы решают продолжить её в статусе контрактников.
«Это число уже достигло нескольких тысяч», добавил он.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что с 1 января 2026 года срок обязательной службы будет сокращён с двух лет до полутора.