Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ հալածանքները միայն ու միայն ուժեղացնում են եկեղեցուն:
Նրա խոսքով՝ եկեղեցու դեմ արշավ կարող է ձեռնարկել մարդ, «ով ունի հոգեկան խնդիրներ, կամ լցված է ամբողջովին չարությամբ, կամ էլ կատարում է թշնամու հանձնարարականները», հայտնում է Aysor.am-ը։
«Այս ռեժիմի ներկայացուցիչները ո՛չ սրբություն ունեն, ո՛չ բարոյականություն, ոչ էլ արժանապատվություն։ Ինչ վերաբերում է Վեհափառ Հայրապետին՝ վստահ եմ, որ նա հաստատակամ է, բոլոր պարագաներում բարեխղճորեն կատարելու է իր ազգային և եկեղեցական ծառայությունները։ Բոլորիս էլ հայտնի է, որ եկեղեցու դեմ հալածանքները միայն ու միայն ուժեղացնում են եկեղեցուն»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Սարգսյանը շեշտել է, որ իր քաղաքական թիմը՝ Հանրապետական կուսակցությունը, սատարում է Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին և կանգնած է Հայ առաքելական եկեղեցու կողքին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր գործողությունները մշտապես պայմանավորված են լինելու Վեհափառ հայրապետի հորդորով։ Հենց նա կես բառ ասի, ցանկացած եկեղեցում, ցանկացած կետում մենք պատրաստ ենք այնտեղ կանգնելու»,- ընդգծել է ՀՀ 3-րդ նախագահը։
Տևական ժամանակ է, ինչ գործող իշխանությունները իրականացնում են արշավ ինչպես Հայ առաքելական եկեղեցու, այնպես էլ կաթողիկոսի դեմ։ Այս ընթացքում կալանավորվել են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը, ինչպես նաև Արագածոտնի թեմի դիվանապետ Գարեգին Արսենյանը։

Третий президент Армении и лидер Республиканской партии (РПА) Серж Саргсян заявил, что «преследования только усиливают церковь», осудив действия властей, которые, по его словам, ведут кампанию против Армянской Апостольской Церкви.
«Кампанию против церкви может начать только человек, который либо имеет психические проблемы, либо исполнен зла, либо выполняет поручения врага», цитирует политика «Aysor.am ».
«У представителей этого режима нет ни святости, ни морали, ни достоинства. Что касается Католикоса всех армян, я уверен, что он тверд и будет добросовестно выполнять свои национальные и церковные обязанности при любых обстоятельствах. Всем известно: преследования лишь укрепляют церковь», подчеркнул Саргсян.
Он добавил, что его политическая команда, Республиканская партия Армении, полностью поддерживает Католикоса Гарегина II и стоит рядом с Армянской Апостольской Церковью, сообщает «Sputnik Армения».
«Наши действия всегда будут определяться наставлениями Католикоса. Стоит ему сказать хоть полслова — мы будем рядом, в любой церкви, в любом месте», заявил третий президент.
В последние месяцы действующие власти подвергаются обвинениям в развязывании кампании против Армянской Апостольской Церкви и Католикоса. За это время были арестованы архиепископ Баграт Галстанян, возглавляющий движение «Священная борьба», архиепископ Микаэл Аджапахян из Ширака, архиепископ Мкртич из Арагацотна, а также канцлер Арагацотнской епархии Гарегин Арсенян.