Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում, պատասխանելով Էմմա Պալյանի հարցին ասել է, որ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը «ձերբակալվել է իր մտքերի ու գործողությունների պատճառով»։
Վարչապետն ափսոսանք է հայտնել, որ ֆորմատն այնպիսին չէ, որ ինքը կարող է պատասխանել պատգամավորին Youtube-ի հղումով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ասում են՝ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է իմ մտքերի պատճառով: Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է իր մտքերի ու գործողությունների պատճառով: Իմ միտքը կարող է օգտագործվել իմ դեմ, իմ միտքն ինչպե՞ս կարող է օգտագործվել ուրիշի դեմ»,- նշել է վարչապետը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող գործի շրջանակում հոկտեմբերի 20-ին իրականացվել են քննչական գործողություններ Գյումրու քաղաքապետարանում։ Գյումրի համայնքի մի շարք պաշտոնատարների՝ խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և կաշառք տալու մեղադրանքով ձերբակալվել է ութ անձ, այդ թվում՝ քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։ Նա կալանավորվել է 2 ամսով, նրա պաշտոնավարումը կասեցվել է:
Բացի այդ, քրեական վարույթ է հարուցվել զանգվածային անկարգությունների մասնակցելու և արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая в парламенте на вопрос депутата Эммы Пальян, заявил, что мэр Гюмри Вардан Гукасян был арестован «из-за своих собственных мыслей и действий».
Он прокомментировал утверждения, согласно которым арест мэра якобы произошёл из-за слов самого премьера: «Говорят, что Вардана Гукасяна арестовали из-за моих мыслей. Его арестовали за его собственные мысли и действия. Мои мысли могут быть использованы против меня, но как они могут быть использованы против другого человека?»
Пашинян также выразил сожаление, что формат заседания не позволяет ответить депутату ссылкой на YouTube, сообщает 1lurer.am .
20 октября в рамках дела, расследуемого Антикоррупционным комитетом, в мэрии Гюмри прошли следственные действия. По обвинению в получении и даче взятки в особо крупном размере были задержаны восемь человек, в том числе мэр Вартан Гукасян. Он арестован на два месяца, его полномочия временно приостановлены. Также возбуждено уголовное дело по признакам участия в массовых беспорядках и воспрепятствования правосудию.