Շաքարային դիաբետ ունեցող 10-18 տարեկան երեխաների արյան մեջ գլյուկոզայի շարունակական մոնիտորինգի նորագույն համակարգ է ներդրվելու։ Կառավարության հոկտեմբերի 23-ի նիստում այս հարցի վերաբերյալ որոշման նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ այս համակարգի ներդրման նպատակով կտրամադրվի 570 միլիոն դրամ։ Ավելի վաղ՝ 0-9 տարեկան երեխաների համար նմանատիպ համակարգ ներդնելու համար հատկացվել էր 181 միլիոն դրամ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մեր շահառուներն օրական 5-6 անգամ իրականացնում են արյան չափման գործընթաց, և երեխաների համար մատը ծակելը թե՛ հոգեբանական, թե՛ կազմակերպչական առումով բարդություններ է առաջացնում: Հաճախ նաև հրաժարվում են երեխաներն այդ չափումներն իրականացնելուց, ինչը հանգեցնում է նաև ինսուլինի ոչ ճիշտ դեղաչափերով ապահովելուն: Այս նորագույն սարքերը հնարավորություն կտան կանխատեսել շոկերը և ճշգրտորեն կառավարել ինսուլինի քանակը ու դեղամիջոցը հատկացնել ճշգրիտ չափաքանակով»,- ասել է Ավանեսյանը։
Նախատեսվող չափիչ սարքավորումները կլինեն թվային՝ տվյալների հեռավար փոխանցման հնարավորությամբ։ Գլյուկոզայի ցուցանիշների վերաբերյալ տեղեկատվությունը հասանելի կլինի ոչ միայն բուժող բժշկին ու ծնողներին, այլ՝ անհրաժեշտության դեպքում նաև դաստիարակին և ուսուցչին։

23 Октябрь 2025 - 10:59 AMT
На заседании правительства Армении 23 октября министр здравоохранения Анаит Аванесян представила проект по внедрению новейших систем непрерывного мониторинга уровня глюкозы в крови у детей 10–18 лет с сахарным диабетом.
На реализацию проекта будет выделено 570 миллионов драмов. Ранее аналогичная система была внедрена для детей 0–9 лет, на что было выделено 181 миллион драмов, сообщает Armenpress.
«Наши подопечные ежедневно проводят 5–6 замеров уровня сахара. Для детей прокалывание пальца вызывает как психологические, так и организационные трудности. Часто они отказываются от замеров, что приводит к неправильному дозированию инсулина. Новые устройства позволят предсказывать шоковые состояния и точно управлять дозами инсулина», — отметила Аванесян.
Предусмотренные приборы будут цифровыми с возможностью дистанционной передачи данных. Доступ к информации о показателях глюкозы получат не только лечащие врачи и родители, но, при необходимости, и воспитатели или учителя.