Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության պատվիրակության կազմում հոկտեմբերի 21-22-ին Երևան այցելած ադրբեջանական իշխանամերձ լրատվամիջոցներից մեկի՝ 1news.az-ի գլխավոր խմբագիր Քյամալյա Մամեդովան ասել է, որ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցը Բաքու կարող է իրականանալ մինչև 2025-ի ավարտը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ այցը կլինի փոխադարձ։ Հանդիպումների ձևաչափը նախատեսվում է շարունակել երկարաժամկետ հեռանկարում։ Եթե դրական ազդանշաններ լինեն, գործընթացը կշարունակի զարգանալ։ Ինչ վերաբերում է հայկական պատվիրակության՝ Բաքու կատարելիք այցին, այն նախատեսված է առաջիկայում։ Մանրամասները դեռևս քննարկվում են, բայց ենթադրվում է, որ այս այցը հնարավոր կլինի մինչև տարեվերջ»,- ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
Մամեդովան նշել է, որ ադրբեջանական պատվիրակության այցը Երևան անցել է դրական և կառուցողական մթնոլորտում:
«Սադրանքներ կամ բացասական կողմեր չեն եղել։ Կազմակերպվածությունը, այդ թվում՝ անվտանգության հարցերը, բարձր մակարդակի վրա էին։ Հայկական կողմի և հայկական պատվիրակության հետ հանդիպումները, այդ թվում՝ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ, կառուցողական էին»,- ասել է նա։
Նա այցն անվանել է պատմական՝ ընդգծելով, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում անցկացված նման հանդիպումներից այս մեկն ունեցել է բացառապես երկկողմ բնույթ, առանց երրորդ կողմերի միջնորդության։
Մամեդովան պարզաբանել է նաև, որ պատվիրակության այցի մասին մինչ այդ չի հայտարարվել, իսկ հանդիպման մանրամասները չեն բացահայտվել։
«Սակայն իրականում ոչ ոք չի մոտեցել հյուրանոցին, ոչ ոք չի բողոքել և ոչ ոք դժգոհություն չի հայտնել։ Քաղաքում զբոսանքների կամ հանդիպումների ժամանակ որևէ միջադեպ չի նկատվել»,-ասեփլ է նա։
Նա նշել է, որ քննարկումների առանցքում եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացը։
«Բոլոր քննարկումները կենտրոնացած էին խաղաղության օրակարգի համատեղ առաջխաղացման վրա՝ օգոստոսին Վաշինգտոնում ընդունված համատեղ հռչակագրի ոգով։ Քննարկվել են նաև երկու կողմերի համար զգայուն հարցեր, մարդասիրական և լոգիստիկ հարցեր, ինչպես նաև հեռանկարները, որը բացում է հնարավոր խաղաղության համաձայնագիրը»,- ասել է նա։
Նա հավելել է, որ պատվիրակության համար Երևանում մշակութային ծրագիր է կազմակերպվել։
«Մենք զբոսնեցինք Երևանի կենտրոնում՝ Հանրապետության հրապարակում, այցելեցինք Մատենադարան։ Ամեն ինչ անցավ հարթ, առանց որևէ բացասական միջադեպի»,- ընդգծել է նա։
Պատվիրակության կազմում Երևան ժամանած իշխանամերձ քաղաքագետ Ֆարհադ Մամեդովն իր սոցիալական ցանցերում գրել է, որ տարիների դադարից հետո ադրբեջանական ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում, ինչը, ըստ նրա, կարող է ապագայում դառնալ նորմալ երևույթ երկկողմ հարաբերություններում։
«Հանդիպումը կազմակերպվել էր բարձր մակարդակով, ապահովվել էր անվտանգությունը, քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ՝ տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունից մինչև մեր հասարակություններում մտահոգիչ թեմաներ: Քննարկվել են խմբի նպատակները և հնարավոր համատեղ գործունեությունը։ Անշուշտ, հետաքրքիր էր զբոսնել Երևանում՝ տեսնելով այն ամենը, ինչ ամեն օր ուսումնասիրում և տեսնում ես լրատվամիջոցներում։
Զբոսանքի ընթացքում ես նույնիսկ պատահաբար տեսա մի լրագրողի, որին ճանաչում էի եթերից։ Այո, որոշ հայկական կայքերում վիրավորանք և վրդովմունք է արտահայտվում, որոշ ադրբեջանական կայքեր էլ կարծիք են հայտնում, որ անհնար է համաձայնության գալ։ Սա նորմալ է ներկայիս ժամանակահատվածի համար։ Դեռ շատ բան կա անելու, որպեսզի հասարակությունները սովորեն կառավարությունների խաղաղության օրակարգին։ Պաշտոնական մակարդակով որոշումներ են կայացվում գործընթացը առաջ մղելու համար, և եթե այս պատմական ժամանակահատվածում պայմաններ կան իրավիճակը կայունացնելու և կայուն խաղաղություն հաստատելու համար, ապա դրանք պետք է օգտագործվեն»,- նշել է ադրբեջանցի քաղաքագետը։
Երևանում հոկտեմբերի 21-22-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների, փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների երկկողմ կլոր սեղան-քննարկմանը ներկա է եղել Լաչինի միջանցքը փակած «էկոակտիվիստ» Դիլարա Էֆենդիևան։

Главный редактор близкого к властям Азербайджана издания 1news.az Камаля Мамедова, входившая в состав делегации гражданского общества Азербайджана, посетившей Ереван 21–22 октября, заявила, что ответный визит представителей армянского гражданского общества в Баку может состояться до конца 2025 года.
«Мы рассчитываем на взаимный визит. Формат встреч предполагается продолжить в долгосрочной перспективе. Если сигналы будут позитивными, процесс продолжится. Что касается визита армянской делегации в Баку, он запланирован в ближайшее время. Детали пока обсуждаются, но предполагается, что поездка возможна до конца текущего года», — заявила Мамедова в беседе с Factor.am .
По её словам, визит азербайджанской делегации в Ереван прошёл в позитивной и конструктивной атмосфере.
«Не было ни провокаций, ни негативных эпизодов. Всё было организовано на высоком уровне, включая меры безопасности. Встречи с армянской стороной, в том числе с секретарем Совета безопасности Арменом Григоряном, прошли конструктивно», — подчеркнула она.
Мамедова назвала визит историческим, отметив, что за последние 30 лет это была одна из немногих двусторонних встреч без участия посредников.
Она добавила, что визит не анонсировался заранее, а детали встреч не раскрывались.
«Фактически никто не подошёл к гостинице, не было ни протестов, ни недовольства. Во время прогулок и встреч в городе также не возникло ни одного инцидента», — заявила Мамедова.
Основной темой обсуждений стало установление мира между Арменией и Азербайджаном.
«Все обсуждения были сосредоточены на продвижении повестки мира в духе совместной декларации, подписанной в августе в Вашингтоне. Обсуждались также чувствительные вопросы, гуманитарные и логистические аспекты, а также перспективы, открывающиеся в случае подписания мирного соглашения», — сказала она.
По её словам, для делегации была организована культурная программа — прогулка по центру Еревана, посещение площади Республики и Мatenadаранa. Всё прошло спокойно, без инцидентов.
Визит прокомментировал также про-властный политолог Фархад Мамедов, входивший в состав делегации. Он написал в соцсетях, что после многолетнего перерыва азербайджанский самолёт приземлился в аэропорту «Звартноц», что, по его мнению, может стать нормой в двусторонних отношениях.
«Встреча была организована на высоком уровне, обеспечены безопасность и охрана. Обсуждался широкий круг вопросов — от геополитики региона до острых тем в наших обществах. Мы обсуждали цели группы и возможные форматы совместной работы. Конечно, было интересно прогуляться по Еревану и увидеть то, о чём ежедневно читаешь в прессе. Во время прогулки я случайно увидел журналиста, которого знал по эфиру. Да, в армянских и азербайджанских СМИ звучит критика, но это нормально для текущего этапа. Обществам ещё предстоит привыкнуть к повестке мира. На официальном уровне принимаются шаги для продвижения процесса, и если сейчас есть условия для стабилизации ситуации и установления мира — их необходимо использовать», — написал азербайджанский эксперт.
На армяно-азербайджанском круглом столе в Ереване 21–22 октября участвовала также Дилара Эфендиева — ранее известная как «экоактивистка», блокировавшая Лачинский коридор.