24 Հոկտեմբեր 2025 - 11:21 AMT
ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը հոկտեմբերի 22-ին մասնակցել է համաժողովի, որը նվիրված էր հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների վրա հիմնված ծառայությունների զարգացմանը։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Ներառական աշխատաշուկա և տնտեսական մասնակցություն» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ խոսել եմ կրթություն-աշխատաշուկա կապի, հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար զբաղվածության ծրագրերի և աշխատանքի հնարավորությունների մասին։
Խոսել եմ եվրոպական փորձի վրա հիմնված իմ հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնության մասին, որով առաջարկվում է ներդնել հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության քվոտա»,–ասվում է գրառման մեջ։
Բաթոյանը նշել է, որ նման մոտեցում կիրառվում է ԵՄ 27 երկրներից 21-ում։
Քննարկումների ընթացքում ներկայացվել են նաև գործատուների առջև ծառացած խոչընդոտներն ու դրանց լուծումները՝ «Վիվա Արմենիա»-ի փորձով։ Ընկերության ներկայացուցիչը նշել է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք հաճախ նախընտրում են աշխատել ընդհանուր պայմաններով՝ առանց արտոնյալ կարգավիճակի։
Համաժողովին մասնակցել են նաև Եվրոպական անկախ կյանքի ցանցի (ENIL) գործադիր տնօրեն Ինես Բուլիչը, Եվրոպական հաշմանդամության ֆորումի գործադիր կոմիտեի անդամ Նադիա Հադադը և Եվրոպական նախագծերի տարածաշրջանային պատասխանատու Ֆրենկ Սիոենեն։ Համաժողովը ևս մեկ հնարավորություն էր համագործակցությունների ամրապնդման, լավագույն փորձի փոխանակման և առաջարկությունների մշակման համար՝ ավելի ներառական և հավասար Հայաստան կառուցելու նպատակով։

24 Октябрь 2025 - 11:45 AMT
22 октября депутат Национального собрания Армении Заруи Батоян приняла участие в конференции, посвящённой развитию услуг, основанных на правах людей с инвалидностью. Об этом она сообщила на своей странице в Facebook.
Во время панельной дискуссии на тему «Инклюзивный рынок труда и экономическое участие» Батоян рассказала о связке «образование–рынок труда», программах занятости и возможностях трудоустройства для людей с инвалидностью.
Она представила свою законодательную инициативу, основанную на европейском опыте, предусматривающую введение квоты на трудоустройство людей с инвалидностью. «Такой подход применяется в 21 из 27 стран Европейского союза», — отметила Батоян.
В ходе обсуждений были обозначены также трудности, с которыми сталкиваются работодатели, и пути их решения — на примере компании «Вива Армения». Представитель компании подчеркнул, что многие люди с инвалидностью предпочитают работать на общих условиях, без особого статуса.
В конференции приняли участие исполнительный директор Европейской сети независимой жизни (ENIL) Инес Булич, член исполнительного комитета Европейского форума инвалидности Надя Хадад и региональный координатор европейских проектов Франк Сиенен. Мероприятие стало ещё одной возможностью для укрепления сотрудничества, обмена лучшими практиками и выработки предложений по построению более инклюзивной и равноправной Армении.