24 Հոկտեմբեր 2025 - 11:53 AMT
Ռուսաստան–Հայաստան հարաբերություններն ավելի հասուն են դառնում, բայց դա չի նշանակում, որ որևէ տարաձայնություն չկա։ Այս մասին ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք փոխվում ենք, մեզ շրջապատող աշխարհն է փոխվում։ Հարաբերությունները ինչ-որ նոր հատկանիշներ են ձեռք բերում։ Չեմ վախենա ասել, որ դրանք ավելի հասուն են դառնում։ Դա չի նշանակում, որ բոլոր խնդիրները լուծվում են, որ չկան տարաձայնություններ, ինչ-որ թյուրիմացություններ։
Դա վերաբերում է երկրների կենսական շատ կարևոր շահերին, տնտեսական, սոցիալական շահերին։ Դրա համար էլ քննարկումներ են ընթանում։ Դա նորմալ է: Գլխավորն այն է, որ պետք է շարժում լինի երկու կողմից: Հիմա սիրում են տանգոյի փոխաբերությունը: Տանգոյի համար երկուսն են անհրաժեշտ այս պարագայում: Դա հենց դրա մասին է»,- ասել է դեսպանը։
Կոպիրկինը հավելել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները միայն տնտեսությամբ չեն սահմանափակվում, որքան էլ վերջինս կարևոր համարվի։ Ռուս-հայկական կապերը, ըստ նրա, գերազանցում են միջպետական հարթությունը և ընդգրկում են նաև ժողովուրդների միջև ձևավորված հարաբերությունները։ Այս համատեքստում, ըստ դեսպանի, մեծ նշանակություն ունի մարդասիրական օրակարգը։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ մեկնաբանել է Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի ձերբակալությունը՝ նշելով, որ ՀՀ ներքին գործն է:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայում ուշադիր հետևում են Գյումրիում տիրող իրավիճակին: Այնտեղ է գտնվում ռուսական 102-րդ բազան, Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսությունը, Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի մասնաճյուղը։ Քաղաքային իշխանությունները ակտիվորեն զարգացնում են համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության, ՌԴ տարբեր տարածաշրջանների հետ. մասնավորապես հայտնի է «Պատվո բլուր» հուշահամալիրը՝ նվիրված ռուս-թուրքական պատերազմների ժամանակ զոհված ռուս սպաներին:

24 Октябрь 2025 - 13:25 AMT
Отношения между Арменией и Россией становятся более зрелыми, но это не означает отсутствие разногласий. Об этом заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин, сообщает Sputnik Армения.
«Мы меняемся, мир вокруг нас меняется. Отношения приобретают новые черты. Не побоюсь сказать, что они становятся более зрелыми. Это не значит, что все вопросы решены, что нет разногласий или недопониманий», сказал он.
По словам дипломата, обсуждаемые вопросы касаются жизненно важных интересов обеих стран — экономических, социальных и других. «Главное — движение с обеих сторон. Сейчас любят использовать метафору танго — для танго нужны двое. Это как раз тот случай», подчеркнул он.
Копыркин добавил, что армяно-российские отношения выходят за рамки экономического взаимодействия. На его взгляд, важную роль играет гуманитарная повестка и отношения, сложившиеся между народами двух стран.
Тем временем официальный представитель МИД РФ Мария Захарова прокомментировала арест мэра Гюмри Вардана Гукасяна, заявив, что это внутреннее дело Армении. По её словам, Москва внимательно следит за ситуацией в городе, где расположены российская 102-я военная база, Генконсульство России и филиал Россотрудничества. Власти Гюмри активно развивают связи с Российской Федерацией и её регионами, в частности, известен мемориальный комплекс «Холм Чести», посвящённый погибшим в русско-турецких войнах русским офицерам.