«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը, Ազգային ժողովում ունեցած ելույթում, անդրադառնալով եկեղեցու շուրջ ստեղծված իրավիճակին, ասել է, որ մինչև 2024 թվականը իշխանությունները երբևէ չեն խոսել այդ թեմայով։
«Մինչև 2024 թվականն այս մարդիկ ձայն ու ծպտուն չեն հանել։ Հարցրեք, ասեք՝ ինչո՞ւ մինչ այդ չէիք խոսում։ Պատասխան չունեն։ Սկսել են խոսել այն ժամանակ, երբ ադրբեջանական պատվեր է իջեցվել՝ հայկական ամենակարևոր ինքնությունը պահպանող ինստիտուտներից մեկը վերացնել։ Սա է մոտիվը։
Գնացեք, կիրակի օրը կարգալույծ եղած քահանայի պատարագին մասնակեք, Կադրիովի անունով կերդվեք, չմոռանաք։ Սա, իսկապես, ողբերգություն է։ Որտեղ հասել է ձեր ձեռքը, ապականել եք, քանդել եք, ավիրել եք»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ հազարամյակներով հայերով բնակցված Արցախում այսօր հայ չի ապրում «այս իշխանության արկածախնդիր քաղաքականության հետևանքով, հիմա էլ ուզում են քանդել 1700-ամյա եկեղեցին»։
«Դա է ձեր ոճը, ձեր ձեռագիրը՝ քանդել ցանկացած բան, որ հայկական ինքնության, հայ ժողովրդի պահպանման մասին է»,–ասել է նա։

Депутат от оппозиционной фракции «Армения» Анна Григорян в ходе выступления в парламенте раскритиковала власти Армении за бездействие в отношении ситуации вокруг Церкви до 2024 года. По её словам, обсуждение темы началось только после того, как был получен заказ из Азербайджана. «До 2024 года они ни звука не издали. Спросите их, почему молчали. Ответа нет. Начали говорить, когда азербайджанский заказ поступил — уничтожить одну из последних институций, сохраняющих армянскую идентичность», заявила она.
Григорян подчеркнула, что «всё, к чему прикасались эти руки, вы испортили, разрушили, уничтожили». Она также высмеяла планы премьер-министра посетить службу в это воскресенье, которую проведёт разжалованный священник, добавив с иронией: «Поклянитесь именем Кадырова, не забудьте».
По словам депутата, вследствие «авантюрной политики» нынешней власти в Арцахе больше не живут армяне, а теперь власть нацелена и на разрушение 1700-летней Армянской Апостольской Церкви. «Это ваш почерк — разрушать всё, что связано с армянской идентичностью и сохранением народа», — заявила она.
21 октября по патриаршему указу Католикоса всех армян священник отец Арам Асатрян был лишён сана и переведён в разряд мирян под именем Степан Асатрян. Несмотря на это, он сообщил о намерении отслужить литургию в воскресенье в монастыре Ованнаванк. Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что примет участие в службе.