25 Հոկտեմբեր 2025 - 07:28 AMT
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարել է, որ պարտադիր զինծառայության տևողության 6-ամսյա կրճատումը որևէ կերպ չի հանդիսանում նախընտրական քարոզարշավի մաս, այլ Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխման հայեցակարգի բաղադրիչ է։ Նա այդ մասին ասել է Հանրային հեռուստաընկերության եթերում։
Նա հավելել է, որ զինծառայության ժամկետի կրճատումը ՀՀ բանակի բարեփոխման հայեցակարգի շրջանակում 2021 թվականի նախընտրական 5-ամյա ծրագրի կետերից մեկն է, որի իրագործումը պարզապես համընկել է 2026 թվական նախընտրական շրջանի հետ, գրում է «Փաստինֆոն»։
«Սա մեր կառավարության ծրագիրն ու խոստումն է։ Իհարկե, մենք պետք է անեինք այն, ինչ խոստացել էինք։ Բանակի կերպափոխման հայեցակարգում է արձանագրված այս ամենը», ասել է նա։
Պապիկյանը նաև նշել է, որ այս քայլը հանրության կողմից արժանացել է դրական արձագանքի։
2026 թվականի հունվարի 1-ից պարտադիր զինծառայության տևողությունը կրճատվելու է վեց ամսով` 2 տարվա փոխարեն 1․5 տարի

Министр обороны Армении Сурен Папикян заявил в эфире Общественного телевидения, что сокращение срока обязательной военной службы на шесть месяцев не имеет отношения к предвыборной кампании, а является частью концепции реформирования Вооружённых сил страны.
Он подчеркнул, что данная мера входит в армейскую реформу, зафиксированную в предвыборной пятилетней программе 2021 года, и её реализация просто совпала с предвыборным периодом 2026 года, сообщает «Пастинфо».
«Это программа и обещание нашего правительства. Мы, разумеется, выполняем то, что пообещали. Всё это отражено в концепции преобразования армии», — отметил он.
Папикян также добавил, что этот шаг получил положительный отклик в обществе.
С 1 января 2026 года срок обязательной военной службы в Армении сократится на шесть месяцев — с двух лет до полутора.