25 Հոկտեմբեր 2025 - 07:48 AMT
2024 թվականին գրանցվել է անչափահասների նկատմամբ սեռական բռնության 98 և ֆիզիկական բռնության 101 դեպք։ Վերջին տարիներին անչափահասների նկատմամբ ֆիզիկական ու սեռական բռնության գործերով աճ է նկատվել հատկապես որոշ հոդվածների մասով։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է անչափահասների նկատմամբ կիրառվող ֆիզիկական ու սեռական բռնության ցուցանիշների միտումները՝ 2021-2025թթ․ ընթացքում։
2023 թվականին, օրինակ, գրանցվել է անչափահասների նկատմամբ սեռական բռնության 90 և ֆիզիկական բռնության 96 դեպք, մինչդեռ 2022 թվականին այդ թվերն ավելի ցածր են եղել՝ համապատասխանաբար 51 և 49 դեպք։
Ըստ այս տարվա հունվար-հուլիս ամիսների տվյալների՝ արդեն արձանագրվել է սեռական բռնության 49 և ֆիզիկական բռնության 72 դեպք։
FIP.am-ի վերլուծության շրջանակում ուսումնասիրվել են նաև ՀՀ Քննչական կոմիտեի ներկայացրած տվյալները՝ անչափահասների դեմ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ հարուցված վարույթների մասով։ Համաձայն այդ տվյալների՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում դատարան են ուղարկվել սեռական ոտնձգության 20, ֆիզիկական ներգործության 6 և ծանր մարմնական վնասի հասցման 3 քրեական գործեր։ Միևնույն ժամանակ, կարճվել է սեռական ոտնձգության 25, ֆիզիկական ներգործության 57, միջին ծանրության վնասի 14 և ծանր վնասի 8 վարույթ։
Այս տվյալները վկայում են, որ սեռական ոտնձգությունների դեպքերի ավելացումը անչափահասների նկատմամբ արձանագրվել է ինչպես հարուցված, այնպես էլ դատարան ուղարկված և կարճված գործերի մակարդակում։

Платформа проверки фактов FIP.am проанализировала статистику по случаям физического и сексуального насилия над несовершеннолетними в Армении за период 2021–2025 гг., зафиксировав рост особенно по ряду конкретных статей.
В 2024 году было зарегистрировано 98 случаев сексуального и 101 случай физического насилия над несовершеннолетними. В 2023 году эти показатели составили 90 и 96 случаев соответственно, а в 2022 году были значительно ниже — 51 и 49 случаев.
По данным за январь–июль 2025 года, уже зафиксировано 49 случаев сексуального и 72 случая физического насилия над детьми.
В рамках анализа FIP.am также изучены данные Следственного комитета Армении о возбуждённых делах, касающихся преступлений против несовершеннолетних. В первом полугодии 2025 года в суд были направлены 20 уголовных дел по сексуальным посягательствам, 6 — по фактам физического насилия и 3 — по случаям причинения тяжкого вреда здоровью. Одновременно были прекращены 25 производств по делам о сексуальных посягательствах, 57 — о физическом насилии, 14 — о причинении вреда средней тяжести и 8 — тяжкого вреда.
Эти данные свидетельствуют о росте числа случаев сексуальных посягательств в отношении несовершеннолетних как на стадии возбуждения дел, так и на стадии направления в суд и прекращения производств.