25 Հոկտեմբեր 2025 - 08:46 AMT
Ֆարմանյան. 2018-ին փողոցային շարժման թիկունքում պարզ տեսնում էի միջազգային խաղացողների թունդ ներգրավվածությունը
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով 2018–ի իրադարձություններին, գրել է, որ փողոցային «շարժման թիկունքում պարզ տեսնում էր միջազգային խաղացողների թունդ ներգրավվածությունը»։
«Մի շատ կարևոր հարցի պարզաբանում. ականատեսի աչքերով
Նիկոլն ու որոշ ՔՊ-ականներ տարիներ շարունակ կրկնում են մի թեզ, որի իմաստը հետևյալն է. «2018 թ. հետո հատկապես նախորդ իշխանությունները հա ասում էին. Նիկոլն եկել է, որ հողերը տա, եկել է հողերը տա: Ու նման մեղադրանքների արդյունքում էր, որ Նիկոլը դավաճան չերևալու համար ստիպված դարձավ ոչմիթիզական, ու հետո եղավ պատերազմը, պարտվեցինք և այլն»: Թեզի իմաստը սա է:
Մի կողմ դնենք այն, որ ռացիոնալի աշխարհում նման պնդումն իսկ կուրորեն իշխանության հավակնած թիմի համար սեփական անմեղսունակության ու անպատասխանատվության ցցուն ինքնախոստովանություն է: Բայց դա չի կարևորը:
Ես, օրինակ, 2018 թ. մայիսի 1-ին ու 8-ին երկու անգամ էլ դեմ եմ քվեարկել Նիկոլին ճիշտ այդ հիմնավորումով: Որովհետև, հասկացել եմ, որ, այո, Նիկոլը գալիս է, ավելի ճիշտ՝ Նիկոլին բերում են, որ «հողերը տա»: Ու գիտե՞ք որտեղից էի հասկացել:
Որովհետև, ի տարբերություն ձեզ՝ սեփական հաջողությունից քարացած «հեղափոխական» քաջնազարների, շատերի պես ես էլ փողոցային շարժման թիկունքում պարզ տեսնում էի միջազգային ու ռեգիոնալ գրեթե բոլոր խաղացողների թունդ ներգրավվածությունը:
Ու ես ինքս ինձ պարզ հարց էի տալիս. ինչու՞ են այդ կենտրոնները, ուժերը շահագրգիռ, որ Սերժ Սարգսյանը գնա ու իշխանության գա Նիկոլը: Այդ ի՞նչ էր արել Սարգսյանը, որ միջազգային խաղացողները ամեն կերպ ցանկանում էին նրա հեռացումը: Հայաստանի ժողովրադավարությու՞նը… հա՜-հա՜-հա՜:
Ու օձի խելք ունենալ պետք չէր այն ժամանակ ու դրանից հետո, հասկանալու համար, որ Սարգսյանը այդ նույն կենտրոնների զայրույթը շարժել էր մեկ պատճառով՝ բետոնե պատնեշ էր ղարաբաղյան ստատուս քվոն միայն իրենց ձեռնտու ձևով փոխելու, ապա աշխարհաքաղաքական ինչ-ինչ հարցեր լուծելու համար: Ընդամենը: Ուրիշ ոչ մի պատճառ լինել չէր կարող: Հայաստանը բացի Ղարաբաղից ու գեոպոլիտիկ հարցերից, աշխարհի մեծ խաղացողների համար որևէ այլ հետաքրքրություն չէր ներկայացնում:
Իսկ աշխարհաքաղաքական մեծ ու լուրջ խաղացողները ձեզ պես քաջնազարներ չէին ու չեն, ոչ այնքան սիրելի անգետ քպականնե՛ր: Որ այդքան ռեսուրս դնեին՝ Նիկոլին ու ձեզ բերեին իշխանության, հետո նոր հասկանային՝ կարո՞ղ են նրա ու ձեր միջոցով լուծել իրենց խնդիրները: Ավելի պարզ ձեզ էլ ինչպե՞ս կարելի է բացատրել:
Այսքանը:
Հ.Գ. Ի միջի այլոց, ես այն կարծիքին եմ, որ 2018 թ. ապրիլ-մայիսյան իրադարձություններն արդեն մեր ժողովրդին բացարձակ հետաքքիր չեն: Ժողովուրդը մի ճիշտ հետևություն է արել՝ խաբվել է ու առաջ անցել: Քաղաքական շատ ուժերի ու գործիչների թողնելով 2018 թ. գերեզմանափոսի մեջ»,–ասվում է գրառման մեջ։

25 Октябрь 2025 - 09:37 AMT
Бывший депутат парламента Самвел Фарманян в посте на своей странице в Facebook заявил, что во время событий 2018 года ясно видел активное участие международных и региональных игроков в уличном движении.
«Хочу прояснить один очень важный вопрос — глазами очевидца.
Никол и некоторые члены партии «Гражданский договор» годами повторяют тезис, суть которого такова: “После 2018 года бывшие власти всё время говорили, что Никол пришёл, чтобы сдать земли. А из-за таких обвинений он был вынужден вести себя как ультрапатриот, чтобы не выглядеть предателем. Это привело к войне, поражению и так далее.” Вот суть этого тезиса.
Оставим в стороне тот факт, что в рациональном мире подобные утверждения — это фактически признание полной некомпетентности и безответственности со стороны команды, претендующей на власть. Но это не главное.
Я, например, 1 и 8 мая 2018 года дважды голосовал против кандидатуры Никола именно по этой причине. Потому что понял: да, Никол идёт, точнее, его приводят, чтобы сдать земли. И знаете, откуда я это понял?
Потому что, в отличие от вас, революционных «храбрецов», ослеплённых собственным успехом, я, как и многие другие, ясно видел активное участие практически всех международных и региональных игроков в уличном движении.
И я задавал себе простой вопрос: почему эти центры и силы так заинтересованы в уходе Сержa Саргсяна и приходе Никола? Что такого сделал Саргсян, что международные игроки всеми силами добивались его ухода? Ради демократии в Армении? Ха-ха-ха.
Не нужно было быть особо умным, чтобы понять: Саргсян вызвал раздражение у этих центров лишь по одной причине. Он стал бетонной преградой на пути изменения статус-кво по Карабаху в их интересах и решения определённых геополитических задач. Вот и всё. Других причин просто не могло быть. Армения, помимо Карабаха и геополитики, не представляла интереса для крупных игроков.
А серьёзные геополитические силы — это не такие наивные, как вы, члены ГД. Они не станут вкладывать столько ресурсов, чтобы привести вас к власти, а потом выяснять, сможете ли вы решать их задачи. Как ещё проще это объяснить?
P.S. Кстати, я считаю, что события апреля–мая 2018 года больше не интересуют народ. Люди сделали один правильный вывод, их обманули, и они пошли дальше. Оставив многих политиков и силы в «могиле 2018 года»,» — написал он.