27 Հոկտեմբեր 2025 - 06:18 AMT
Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության 26-րդ տարելիցն է։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանի բակում տեղադրված՝ Հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հուշարձանի մոտ ծաղիկներ են դրել։
1999-ի հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանի հերթական քառօրյայի՝ կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ Նաիրի Հունանյանի գլխավորած ահաբեկչական խումբը, ներխուժելով ԱԺ, սպանել է Հայաստանի պետական և քաղաքական մի շարք անվանի գործիչների` ՀՀ ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանին, ՀՀ ազգային հերոս, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանին ու Ռուբեն Միրոյանին, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանին, Հենրիկ Աբրահամյանին, Արմենակ Արմենակյանին, Լեոնարդ Պետրոսյանին:
Զինված խմբին պատանդ էին մնացել ողջ մնացած մյուս պատգամավորներն ու նիստը լուսաբանող լրագրողները: Նրանք ազատ արձակվեցին հոկտեմբերի լույս 28-ի գիշերը՝ահաբեկիչների կողմից զենքերը վայր դնելուց ու հանձնվելուց հետո։
Դատավճիռը հրապարակվեց 2003 թվականի դեկտեմբերի 2-ին՝ հոգի դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման, իսկ մեկը՝ Համլետ Ստեփանյանը, 14 տարվա ազատազրկման։ Ցմահ դատապարտվածներից Վռամ Գալստյանը 2004-ին ինքնասպան է եղել:

Сегодня в Армении отмечается 26-я годовщина теракта 27 октября. Премьер-министр Никол Пашинян, президент Ваагн Хачатурян и спикер парламента Ален Симонян возложили цветы у памятника жертвам нападения, установленного во дворе Национального собрания.
27 октября 1999 года, во время очередной парламентской сессии и правительственного часа, группа вооружённых лиц во главе с Наири Унаняном ворвалась в зал заседаний парламента и открыла огонь, убив ряд видных политических и государственных деятелей Армении. В числе погибших были национальные герои Армении Вазген Саргсян и Карен Демирчян, вице-спикеры Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты Микаэл Котанян, Генрик Абрамян, Арменак Арменакян и Леонард Петросян.
Оставшиеся в живых депутаты и журналисты, освещавшие заседание, были захвачены в заложники. Их освободили в ночь на 28 октября после того, как террористы сложили оружие и сдались.
Приговор по делу был оглашён 2 декабря 2003 года: пятеро обвиняемых были приговорены к пожизненному заключению, Гамлет Степанян к 14 годам лишения свободы. Один из осуждённых пожизненно, Врам Галстян, покончил с собой в 2004 году.