27 Հոկտեմբեր 2025 - 08:28 AMT
Ագային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ չկա Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին պաշտպանող գեթ մեկ մարդ, որը կասի, թե պաշտպանում է Գարեգին Բ-ին, «որովհետև նրան անարդարացիորեն մեղադրում են զավակ ունենալու մեջ»:
«Իրավիճակի աբսուրդն այն է, որ չկա Կտրիճ Ներսիսյանին պաշտպանող գեթ մեկ մարդ, որը կասի. «Ես պաշտպանում եմ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ին, որովհետև նրան անարդարացիորեն մեղադրում են զավակ ունենալու մեջ»:
Ուղղակի չկա նման մարդ: Նույնիսկ ինքը` Կտրիճ Ներսիսյանը իրեն չի պաշտպանում այդ փաստարկով: Որովհետև ինքն էլ, բոլորն էլ գիտեն, որ ինքը խախտել է կուսակրոնության ուխտը:
Հետևաբար` Կտրիճ Ներսիսյանին պաշտպանողները եկեղեցին կամ եկեղեցական կանոնը չէ, որ պաշտպանում են: Իրենք պաշտպանում են իրենց ընդդիմադիր գործընկերոջը, պաշտպանում են Տեր-Պետրոսյանին, Քոչարյանին, Սարգսյանին ու ռուսաստանցի գործարարին:
Ուզում եք պաշտպանել` պաշտպանեք, ձեր իրավունքն է: Բայց կներեք, եկեղեցին ընդհանրապես պարտավոր չէ լինել ձեր բալագանի մաս, ձեր ընդդիմադիր գործունեության վահան, ձեր քաղաքական կապիտալ: Ու չի լինելու: Հաստատապես չի լինելու»,–գրել է նա։

Вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян написал на своей странице в Facebook, что никто не защищает Католикоса Всех Армян Гарегина II, утверждая, что обвинения в рождении ребёнка являются несправедливыми.
«Вся абсурдность ситуации в том, что нет ни одного человека, который бы сказал: “Я защищаю Его Святейшество Гарегина II, потому что его несправедливо обвиняют в том, что у него есть ребёнок”», — отметил Рубинян. — «Даже он сам не защищается таким образом, потому что сам знает, как и все остальные, что он нарушил обет безбрачия».
По словам Рубиняна, те, кто защищают Католикоса, делают это не ради Церкви и не в защиту церковных канонов, а ради своих политических союзников — в частности, бывших президентов Тер-Петросяна, Кочаряна, Саргсяна и российского бизнесмена.
«Хотите защищать — ваше право. Но извините, Церковь не обязана быть частью вашего балагана, вашим щитом в оппозиционной деятельности или вашим политическим капиталом. И не будет. Точно не будет», — резюмировал он.