Պաշտպանության ոլորտին կուղղվի 2026 թվականի բյուջեի կապիտալ ծախսերի 43%-ը։ Այդ մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2026 թ․ պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«2026 թվականին կապիտալ ծախսերը կկազմեն 704 մլրդ դրամ, իսկ 2027 և 2028 թթ․ համապատասխանաբար կկազմեն 719 մլրդ և 803 մլրդ դրամ։ Մենք առանձնացրել ենք պաշտպանության նախարարության և տնտեսական ենթակառուցվածքներին ուղղվող կապիտալ ծախսերի մակարդակը։ Հաջորդ տարում պաշտպանության ոլորտին կուղղվի կապիտալ ծախսերի 43 %-ը։
Սոցիալական պաշտպանության ծախսերը կկազմեն մոտ 993 մլրդ դրամ, իսկ 2027 և 2028 թթ․ կկազմեն համապատասխանաբար 1 մլրդ 62 մլն և 1 մլրդ 123 մլն դրամ։ Դրանք 2026 թվականին 9.6 %-ով կգերազանցեն 2025 թվականի պետական բյուջեով սահմանված սոցիալական պաշտպանության ծախսերը»,- նշել է Հովհաննիսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարի խոսքով՝ սոցիալական և տնտեսական ուղղություններով նախատեսվող կապիտալ ծախսերը 2026 թվականին կաճեն 22 տոկոսով՝ համեմատած նախորդ տարվա հետ։ Այս ծախսերն ընդգրկելու են ՀՆԱ-ի 3.4 տոկոսը, իսկ հաջորդող երկու տարիներին՝ համապատասխանաբար 3.2 և 3.6 տոկոսը։
2026–ի հունվարի 1–ից բանակ գնացողները կծառայեն ոչ թե երկու, այլ մեկուկես տարի, այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետը:
«Որոշել ենք, որ օրենքն ավելի շուտ ուժի մեջ մտնի՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Այսինքն՝ 2026 թվականի ձմեռային զորակոչից ՀՀ-ում ժամկետային զինծառայությունը 2 տարվա փոխարեն կլինի 1,5 տարի», – ասել է Փաշինյանը:

43% капитальных расходов в бюджете Армении на 2026 год будет направлено на нужды оборонного сектора. Об этом заявил министр финансов Ваге Ованнисян на совместном заседании постоянных парламентских комиссий при предварительном обсуждении проекта бюджета, сообщает Sputnik Армения.
«В 2026 году капитальные расходы составят 704 млрд драмов, в 2027 году — 719 млрд, а в 2028 году — 803 млрд драмов. Мы отдельно выделили объемы капитальных инвестиций в Министерство обороны и экономическую инфраструктуру. В следующем году 43% этих расходов пойдут на оборону», — отметил он.
Расходы на социальную защиту составят около 993 млрд драмов, а в 2027 и 2028 годах — соответственно 1 трлн 62 млн и 1 трлн 123 млн драмов. Это на 9,6% больше, чем предусмотрено в бюджете 2025 года.
Министр также отметил, что капитальные расходы в социально-экономических направлениях вырастут на 22% по сравнению с предыдущим годом. В 2026 году они составят 3,4% ВВП, в 2027 году — 3,2%, а в 2028 году — 3,6%.
Тем временем премьер-министр Никол Пашинян заявил, что с 1 января 2026 года срок обязательной военной службы сократится с двух лет до полутора.