«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար, Վազգեն Սարգսյանի եղբայր Արամ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունը չի կարելի համարել լիովին բացահայտված, քանի դեռ չի ուսումնասիրվել դրա հնարավոր արտաքին քաղաքական բաղադրիչը։
«Իհարկե, «Հոկտեմբերի 27–ը» բացահայտված չէ։ Բազմաթիվ անգամներ ասել եմ՝ քանի դեռ արտաքին քաղաքական վարկածը չի ստուգվել, չի ճշտվել, այն բացահայտված համարել չի կարելի»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ անգամ ամենահզոր արտաքին ուժերը չէին կարող գործել՝ առանց ներսում աջակցություն ունենալու։ Ըստ Սարգսյանի՝ նման գործողությունը հնարավոր չէր իրականացնել առանց ներսից աջակցություն ստանալու։
«Այդ առումով երեք անգամ հարցաքննվել եմ։ Վերջին անգամ՝ երկու ամիս առաջ»,–ասել է նա։
Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Հոկտեմբերի 27-ի գործը պետք է լիարժեք բացահայտվի։
Լրացել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի Ազգային ժողովի ահաբեկչության 26-րդ տարելիցը, որի հետևանքով զոհվել էին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը և այլ պետական գործիչներ։

27 Октябрь 2025 - 14:10 AMT
Арам Саргсян, лидер партии «Республика» и брат погибшего премьер-министра Вазгена Саргсяна, заявил, что теракт 27 октября 1999 года в парламенте Армении до сих пор не раскрыт, так как не была изучена возможная внешнеполитическая составляющая.
«Конечно, это дело не раскрыто. Я много раз говорил, что пока не проверена внешнеполитическая версия и не установлены факты, считать его раскрытым нельзя», — отметил он, передаёт Panorama.am .
Он подчеркнул, что даже самые могущественные внешние силы не смогли бы действовать без поддержки изнутри. По его словам, такое преступление невозможно было бы осуществить без внутреннего содействия.
«Меня допрашивали трижды. Последний раз — два месяца назад», — добавил Саргсян.
Сегодня исполнилось 26 лет со дня террористической атаки на парламент Армении 27 октября 1999 года, в результате которой погибли премьер-министр Вазген Саргсян, спикер парламента Карен Демирчян и другие высокопоставленные лица. Глава парламентской комиссии по обороне и безопасности Андраник Кочарян также заявил, что дело должно быть полностью раскрыто.