27 Հոկտեմբեր 2025 - 13:59 AMT
Միրզոյան․ Մարտին ՀՀ-ն որոշեց համաձայնել 2 վիճելի կետին՝ ամբողջ համաձայնագրի գործընթացը չխաթարելու համար
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը պարզաբանել է, թե ինչու է Հայաստանը վերջին փուլում համաձայնություն տվել Ադրբեջանի առաջարկած երկու հոդվածներին, որոնց ի սկզբանե համաձայնություն չէր տվել։ Հարցին նա պատասխանել է Ազգային ժողովում՝ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի այն դիտարկմանը, որ մինչ այդ հոդվածների շուրջ Երևանի համաձայնությունը ստանալը Ադրբեջանը պարբերաբար կրակոցներ էր արձակում Սյունիքի ուղղությամբ, սակայն համաձայնությունից հետո այդ կրակոցները դադարել են։
ԱԳ նախարարը պարզաբանել է, որ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքում ինչ-որ պահի եկան այն համոզման, որ այդ հոդվածների հետագա կատարելագործման ուղղությամբ ջանքերը և ժամանակը կարող են վտանգի տակ դնել մնացած բոլոր հոդվածներով ձեռք բերված և թղթին հանձնված համաձայնությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք եկանք համոզման, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներն ավելի դյուրին կերպով կընթանան և ավելի դրական լուծման հնարավորություն կունենան արդեն հաստատված խաղաղության պայմաններում: Այս պատճառով էր, որ մենք մարտի կեսերին հայտարարեցինք, որ տեքստը փոխհամաձայնեցված է, և մենք պատրաստ ենք օր առաջ սկսել խորհրդակցություններ ստորագրման տեղի և ամսաթվի հստակեցման շուրջ»,- նշել է Միրզոյանը։
Հայաստանը և Ադրբեջանը 2025 թվականի մարտին հայտնեցին խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի և համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցման մասին։ Հայաստանը մինչ այդ համաձայնություն չէր տալիս Ադրբեջանի առաջարկած երկու հոդվածներին, որոնցից մեկը վերաբերում էր համաձայնագրի ստորագրումից հետո երկու երկրների սահմանին երրորդ ուժերի տեղակայումից հրաժարվելուն, իսկ մյուսը՝ միջազգային դատարաններից միմյանց դեմ ներկայացված հայցերը հետ քաշելուն։ Սակայն վերջնարդյունքում Հայաստանը համաձայնություն տվեց այդ հոդվածներին, և կողմերը հայտարարեցին խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցման մասին։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян разъяснил, почему в финальной стадии переговоров Ереван согласился на два пункта, которые ранее отвергал. Он выступил с заявлением в парламенте во время обсуждения проекта госбюджета на 2026 год, отвечая на вопрос депутата от блока «Армения» Артура Хачатряна.
Хачатрян отметил, что до согласования этих пунктов Азербайджан регулярно открывал огонь по Сюнику, а после — обстрелы прекратились.
Мирзоян пояснил, что на определённом этапе переговоров стороны в Ереване пришли к выводу, что дальнейшие попытки доработать эти статьи могут сорвать всё соглашение, уже закреплённое в письменной форме.
«Мы пришли к убеждению, что дальнейшая работа по этим вопросам будет более продуктивной и перспективной в условиях установленного мира. Поэтому в середине марта мы заявили, что текст согласован, и выразили готовность начать консультации по дате и месту подписания», — заявил министр, передаёт Арменпресс.
Ещё в марте 2025 года Армения и Азербайджан объявили о завершении переговоров и согласовании текста мирного соглашения. Ранее Ереван отказывался от двух пунктов — отказ от размещения третьих сил на границе после подписания и отзыв судебных исков друг против друга в международных судах. Позже Армения дала согласие, и 8 августа документ был предварительно подписан.