28 Հոկտեմբեր 2025 - 09:04 AMT
Իոաննիսյանը հակված է մտածելու, որ Արշակ սրբազանին վերագրվող տեսագրություններն արվել են պետկառույցների կողմից
«Իրազեկ քաղաքացների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը հակված է մտածելու, որ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող գաղտնի նկարահանումն իրականացրել են պետական որոշ հաստատություններ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«100 տոկոսանոց վստահություն չունեմ։ Այս պահի դրությամբ չունեմ ավելի տեղեկատվություն, քան՝ դուք։ Այդ դեպքի հետ կապված հանցագործության մասին հաղորդում ենք ներկայացրել, որի հիման վրա, կարծես թե, արդեն վարույթ է հարուցվել։ Դատախազությունից լրատվամիջոցներին հայտնել են, որ ընթացք են տվել, մենք դեռևս Դատախազությունից պաշտոնական գրություն չունենք»,- ասել է Իոաննիսյանը։
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի գործը քննվի և բացահայտվի։
«Անկախ նրանից, թե ինչ հիմնավորմամբ է արվել, այստեղ մենք գործ ունենք ապօրինության հետ։ Այդ ապօրինությունը դատարանի՞ որոշմամբ իրականացված տեսագրություն է, որը հրապարակվել է, թե՞ ի սկզբանե ապօրինի իրականացված տեսագրություն է՝ չեմ կարող ասել»,- հավելել է նա՝ շեշտելով, որ նույնիսկ եթե տեսագրությունն արվել է օրինական հիմքով, դրա տարածումը միանշանակ ապօրինի է։
Իոաննիսյանը նշել է, որ Քրեադատավարական օրենսգիրքը պահանջում է հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա անհապաղ որոշում կայացնել, սակայն այդ գործընթացը հաճախ ձգձգվում է։ Նրա խոսքով՝ իրականում որոշումների կայացման գործընթացը կարող է ամիսներ տևել։
«Իրականության մեջ որոշումներն ավելի երկար ժամկետում են կայացվում և լինում են դեպքեր, որ ընդհուպ ամիսներ են տևում։ Տեր Արամի (կարգալույծ քահանա Ստեփան Ասատրյան. – Խմբ.) ասածների վերաբերյալ, երբ մենք հաղորդում էինք ներկայացնում սեպտեմբերի 17-ին, մեզ որևէ գրություն այդպես էլ չեկավ։ Հոկտեմբերի 15-ին մենք միայն լրատվամիջոցներից իմացանք, որ մեր հաղորդման հիման վրա ինչ-որ գործողություններ են իրականացվում»,–նշել է նա;
Հոկտեմբերի 25-ի երեկոյան «Armenian WikiLeaks» անունով տելեգրամյան ալիքը հրապարակել է անձնական կյանքին վերաբերող տեսանյութ, որը վերագրվում է Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին։ Պետական որևէ կառույց դեռ չի հայտնել՝ արդյո՞ք իրենց կողմից է իրականացվել տեսաձայնագրությունը։

28 Октябрь 2025 - 10:44 AMT
Координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян заявил, что считает вероятным участие государственных структур в тайной съёмке, которую приписывают архиепископу Аршаку Хачатряну. Об этом сообщает Aysor.am .
«У меня нет 100-процентной уверенности. Сейчас у меня нет больше информации, чем у вас. По данному факту мы подали сообщение о преступлении, и, насколько известно, по нему уже возбуждено производство. Прокуратура сообщила СМИ, что дала делу ход, но официального письма от них мы ещё не получили», — сказал он.
Иоаннисян подчеркнул, что независимо от мотивации, налицо факт нарушения закона: «Независимо от того, на каком основании это было сделано, была ли съёмка санкционирована судом и потом утекла, или же она изначально была незаконной, я не могу утверждать. Но даже если запись была сделана на законных основаниях, её публикация — это однозначное нарушение закона».
Он отметил, что Уголовно-процессуальный кодекс требует немедленного реагирования на сообщения о преступлении, однако на практике решения затягиваются.
«В действительности процесс может занимать месяцы. Когда мы подали заявление по поводу Тер Арама (лишённый сана священник Степан Асатрян) 17 сентября, мы так и не получили ответа. Лишь 15 октября из СМИ узнали, что по нашему заявлению начались какие-то действия», — отметил он.
25 октября вечером Telegram-канал «Armenian WikiLeaks» опубликовал видео личного характера, которое приписывают архиепископу Аршаку Хачатряну. Ни одно госучреждение пока не подтвердило свою причастность к съёмке или утечке записи.