11 Հունիս 2009 - 10:30 AMT
Երեւանում մեկնարկել է թանգարանների կառավարմանը նվիրված քառօրյա վարժանքը: Հունիսի 11-14-ը Հայաստանի ու Արցախի թանգարանների շուրջ 30 ղեկավարներ ու կուրատորներ կբարձրացնեն իրենց որակավորումը թանգարանների ղեկավարության ու զարգացման գործում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակած ձեռնարկների ու մեթոդաբանության հիման վրա:
Վարժանքը սկսվել է այսօր, հունիսի 11-ին, ՀՀ Ազգային պատկերասրահում: Հաջորդ օրերին վարժանքը կանցնի «Էրեբունի» արգելոց-թանգարանում, Երեւանի պատմության թանգարանում եւ Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանում: Թանգարանների աշխատանքի արդիականացման եւ կատարելագործման նպատակով թրենինգի ընթացքում կքննարկվեն ռազմավարական ծրագրավորման, մարքեթինգի, միջոցների հավաքման եւ այլ հարցեր:
«Ցուցանմուշներին էական վնաս է հասցվում ոչ թե պատերազմների ժամանակ, այլ աշխատանքի հանդեպ ամենասովորական անգրագետ վերաբերմունքի պատճառով: Արդյունքում, ցուցանմուշներն ամիսներով «բուժման» են ուղարկվում կամ ուղղակի անհետ կորչում են արխիվներում»,-վարժանքի բացմանը ասել է Սանքտ Պետերբուրգի Ազգագրության ու մարդաբանության թանգարանից (Կունստկամերա) հրավիրված փորձագետ Յուլյա Կուպինան:
Վարժանքի ժամանակ Հայաստանի, Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի մասնագետները զեկույցներ կներկայացնեն մշակութային ժառանգության պահպանման, ցուցանմուշների գիտական հայեցակարգի, պատմահնէաբանական թանգարանների արդի խնդիրներին:
Վարժանքն անցնումն է ՀՀ մշակույթի նախարարության, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի եւ ԱՊՀ մասնակից երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի հովանավորությամբ:

11 Июнь 2009 - 10:30 AMT
В Ереване стартовал четырехдневный тренинг по менеджменту музеев. С 11 по 14 июня более 30 руководителей и кураторов музеев Армении и Арцаха будут повышать свою квалификацию в столь важном деле, как руководство и развитие музеев, на основе разработанных ЮНЕСКО пособий и методик.
Тренинг стартовал сегодня, 11 июня, в Национальной галерее Армении. В последующие дни тренинг пройдет в музее-заповеднике «Эребуни», в Музее истории города Еревана и в доме-музее Ованеса Туманяна. С целью усовершенствования и модернизации работы музеев в ходе тренинга будут обсуждены вопросы по стратегическому планированию, маркетингу, сбору средств и т.п.
«Самый существенный урон экспонатов совершается не по причине войн, а вследствие самого банального неграмотного отношения к работе. В результате, экспонаты на месяцы отправляются на “лечение” или же попросту бесследно теряются в архивах», – на открытии тренинга в своем выступлении сказала приглашенный эксперт, заместитель директора Музея антропологии и этнографии им. Петра Великого «Кунскамера» Юлия Купина.
В ходе тренинга специалисты из Армении, России и США представят доклады по вопросам сохранения культурного наследия, научной концепции экспонирования, современным проблемам историко-археологических музеев и т.д.
Тренинг проводится под покровительством министерства культуры Армении, ЮНЕСКО и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран участников СНГ.