Մասիսի համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանը, որը իմպիչմենտի գործընթացում ընդդիմության վարչապետի թեկնածուն է և որը դատապարտվել է ավելի քան 6 տարվա ազատազրկման, կալանավորվել է ՀՀ ժամանելուն պես՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում։ Այդ մասին լրագրողներին տեղեկացրել է ընդդիմադիր գործիչ Նարեկ Մալյանը, ով ուղեկցել է նրան թռիչքի ժամանակ։
«Միանգամից հենց ինքնաթիռի դռան մոտից եկան կալանավորեցին, տարան, էլի, էդ կարամ ասեմ: Դե գոնե երկու քայլ հայրենի հողի վրա արեց, ինքնաթիռից դուրս եկավ՝ հենց ինքնաթիռի դռնից դուրս եկան, միանգամից կալանավորեցին: Ինքը գիտեր, ասում է՝ «ես ձեզ սպասում էի, հենց սենց էլ սպասում էի», – պատմել է Մալյանը, գրում է «Ազատությունը»։
Դատարանի որոշմամբ Համբարձումյանը ճանաչվել է մեղավոր՝ 2018 թվականի հեղափոխության ժամանակ ցուցարարների նկատմամբ զենքի կիրառմամբ բռնություն գործադրելու մեջ և դատապարտվել է 6 տարի 3 ամիս ազատազրկման։
Դավիթ Համբարձումյանն այդ ժամանակ երկրում չէր՝ Ռուսաստանում էր, սակայն ավելի ուշ հայտարարել է, որ վերադառնալու է հոկտեմբերի 28–ին։ ։
«Զվարթնոց» օդանավակայանի VIP սրահի հարակից տարածքում հավաքվել էին տասնյակ մարդիկ՝ այդ թվում՝ Համբարձումյանի քաղաքական համախոհները, Մասիսի համայնքի բնակիչներ ու քաղաքապետարանի աշխատակիցներ։ Նրանք շեշտել են, որ իրենց ներկայությունը կամավոր է, իսկ նպատակը՝ քաղաքապետին սատարելը։
«Հայաստանում 40-ից ավել գոյություն ունեցող քաղբանտարկյալներին այսօր իշխանությունը ուզում է միացնի ևս մեկին: Այո, տակը կա քաղաքական հետապնդում, տակը կա ընտրված ընդդիմադիր համայնքապետ կալանավորելու ավանդույթը՝ չար ավանդույթը, որ Նիկոլ Փաշինյանը ներդրել է Հայաստանում՝ Մամիկոն Ասլանյանից սկսած, Վարդան Ղուկասյանով, հիմա էլ Դավիթով, այստեղ կա նաև, այո, իմպիչմենտի միասնական թեկնածուի խնդիրը: Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է փակել ցանկացած ծորակ, որից կարող է պոռթկա ընդդիմադիր հասարակական կարծիքը և վերածվի քաղաքական գործընթացի», – հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Մասիսի համայնքապետ Դավիթ Համբարձումյանի կինը՝ Քրիստինե Հակոբյանը, հայտնել է, որ ամուսինը, չնայած օբյեկտիվ հնարավորությանը չվերադառնալու, որոշում է կայացրել վերադառնալ Հայաստան, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Մենք՝ ընտանիքի բոլոր անդամներով, սատարում ենք իր որոշմանը և հպարտանում ենք իր արարքով։ Երեխաներն իհարկե հասկանում են՝ ինչ է կատարվում, շատ դժվար է, որովհետև անչափահաս են։ Երեխաներն իրենք տեսնում են,կարդում են և շատ լավ տեղյակ են իրավիճակից, իրենք նույնպես հպարտ են իրենց հայրիկով»»,–ասել է նա։
Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ 2018-ի ապրիլի 22-ին Հայանիստ-Հովտաշատ խաչմերուկի աշխույժ հատվածում տեղի ունեցած միջադեպին մասնակցել են ինչպես Մասիսի քաղաքապետը, այնպես էլ նրա եղբայրը։ Ավելի վաղ Համբարձումյանի նկատմամբ հարուցվել է մեկ այլ քրեական գործ ևս՝ հեղափոխության օրերին Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում ցուցարարների նկատմամբ բռնություն կիրառելու և անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով։ Այդ գործով նա կալանավորվել է, սակայն դատարանը որոշել էր ազատ արձակել նրան՝ գտնելով, որ կալանքը անհիմն է, և բավարար ապացույցներ չկան, որոնք կհաստատեին նրա կողմից հանցանքի կատարումը։
2025-ի հունիսին ընդդիմադիր Հանրապետական կուսակցությունը որոշում է կայացրել Համբարձումյանին առաջադրել որպես վարչապետի ընդդիմադիր թեկնածու։ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած կուսակցությունը, երկարատև քննարկումներից հետո, իր չորս անդամներից և երկու անկուսակցական պատգամավորներից բաղկացած «Պատիվ ունեմ» խմբակցությանը ներկայացրել է Համբարձումյանի թեկնածությունն՝ իբրև անվստահության գործընթացի մի մաս։

29 Октябрь 2025 - 06:42 AMT
Глава общины Масис Давид Амбарцумян, который является кандидатом на пост премьер‑министра от оппозиции в процессе импичмента и был осуждён более чем на шесть лет лишения свободы, был задержан по прибытии в аэропорт Звартноц. Об этом журналистам сообщил оппозиционный деятель Нарек Малян, сопровождавший его в полёте.
«Его арестовали сразу же как он вышел из самолёта. Он сделал, по‑крайней‑мере, два шага по родной земле, вышел из самолёта. Он сам знал, говорил: «я ожидал вас, именно так и ждал», — рассказал Малян.
По решению суда Амбарцумян признан виновным в применении оружия против протестующих во время революции 2018‑го года и приговорён к шести годам и трём месяцам лишения свободы.
Когда было принято решение,он находился за границей, в России, однако позже объявил, что вернётся 28 октября.
У прилегающей территории VIP‑зала аэропорта Звартноц собрались десятки людей, включая политических союзников Амбарцумяна, жителей Масиса и сотрудников мэрии. Они подчеркнули, что они находятся тут добровольно для того, чтобы поддержать мэра.
«В Армении сегодня насчитывается более 40 политических заключённых; сегодня власть хочет добавить ещё одного. Да, за этим стоит политическое преследование, традиция арестовывать избранного оппозиционного мэра, установленная Николом Пашиняном в Армении, начиная с Мамикона Асланяна, Вардана Гукасяна, теперь и Давида [Амбарцумяна]», — заявил Армен Ашотян, вице‑председатель Республиканской партии Армении.
Жена мэра Масиса, Кристине Акопян, сообщила, что её супруг, несмотря на объективную возможность не возвращаться, принял решение вернуться в Армению.
«Мы все, члены семьи, поддерживаем его решение и гордимся его поступком. Дети, конечно, понимают, что происходит; это очень тяжело, потому что они несовершеннолетние. Дети сами видят, читают и хорошо осведомлены о ситуации; они тоже гордятся своим отцом», — сказала она.
По данным правоохранительных органов, 22 апреля 2018 года на перекрёстке Аянист‑Овташат произошло столкновение, участниками которого были мэр Масиса и его брат. Ранее в отношении Амбарцумяна было возбуждено другое уголовное дело за применение насилия к протестующим в административном районе Эребуни Еревана в дни революции.
По этому делу он был задержан, но суд затем постановил освободить его, признав арест необоснованным и доказательства недостаточными.
В июне 2025 года оппозиционная Республиканская партия сделала решение выдвинуть Амбарцумяна кандидатом на пост премьер‑министра. После продолжительных обсуждений партия, возглавляемая бывшим президентом Сержем Саргсяном, представила его кандидатуру через парламентскую фракцию «Честь имею», состоящую из четырёх членов партии и двух беспартийных депутатов, в рамках процесса импичмента.