29 Հոկտեմբեր 2025 - 12:03 AMT
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտարարել է, որ նախարարությունը ծրագրում է քրեական գործերով վարույթների համար վերջնաժամկետ սահմանել։ Նա այդ մասին ասել է ԱԺ հանձնաժողովների մակարդակով 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման շրջանակում՝ արձագանքելով պատգամավորների հարցերին։
Ըստ նրա՝ դրանով կսահմանափակվի նաև կալանավորների կալանքի ժամկետը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Գնալու ենք յուրաքանչյուր կոնկրետ դատավարության համար կոնկրետ դատավարական ժամկետ սահմանելու ճանապարհով. քրեական գործերով դա լինելու է 1 տարին, որը կարող է երկարացվել ոչ ավելի, քան 3 անգամ՝ կրկին 1 տարով, բայց պատճառաբանված որոշմամբ: Այսինքն՝ կանոնը լինելու է 1 տարին, դրանից շեղում հնարավոր է լինելու, և մենք մեր մտքում ունենք, որ շեղման թույլտվությունն առաջիկա տարիների համար ենք տալու, քանի որ ունենք օբյեկտիվ ծանրաբեռնվածություն»,– նշել է Գալյանը։
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ ներկայում մոտ 1700 կալանավորից 10–15-ը կալանքի տակ են գտնվում ավելի քան 5 տարի, իսկ շատերը՝ ավելի քան մեկ տարի, ինչը դիտարկվում է որպես բացասական երևույթ։ Նրա խոսքով՝ նման երկարատև կալանքները պետք է բացառվեն։
Նախարարը մատնանշել է նաև մեկ այլ հիմնարար խնդիր. քրեական գործերի քննության ձգձգումները կապված են այն հանգամանքի հետ, որ գործերը նոր դատավորին փոխանցելու դեպքում քննությունը սկսվում է զրոյից։
«Մենք ունենք նախաձեռնություն, ըստ որի՝ դատավորի փոփոխության դեպքում, եթե կողմերը չեն առարկում, գործի քննությունը չպետք է սկսվի զրոյական կետից, այլ պետք է շարունակվի այն կետից, որում ավարտվել է, այսինքն՝ առաջին դատավորը որ կետում թողել գնացել է»,– պարզաբանել է Գալյանը։
Նախարարությունը կրկին անդրադարձել է դատարանների ծանրաբեռնվածության խնդրին՝ վերլուծության արդյունքում եզրակացնելով, որ անհրաժեշտ է ընդունել մոտ 30 նոր դատավոր տարբեր ատյանների համար։ Այդ թվում նախատեսվում է բարձրացնել նաև դատավորների օգնականների աշխատավարձերը, որոնք ներկայում աշխատում են մեծ ծանրաբեռնվածությամբ։ Գալյանը նշել է, որ այս քայլերը պայմանավորված կլինեն բյուջետային հնարավորություններով։
Վերոնշյալ փոփոխությունները նախատեսվում է իրականացնել քրեական դատավարության օրենսգրքում սպասվող փոփոխությունների միջոցով։

29 Октябрь 2025 - 12:59 AMT
Министр юстиции Армении Србуи Галян заявила, что ведомство намерено ввести конечные сроки для производства по уголовным делам. Об этом она сообщила в ходе обсуждений проекта госбюджета на 2026 год в парламентских комиссиях, отвечая на вопросы депутатов.
По её словам, это нововведение также поможет сократить срок содержания под стражей, передаёт «Sputnik Армения».
«Мы идём по пути установления чётких процессуальных сроков для каждого дела. В уголовных делах стандартный срок составит один год. Он может быть продлён не более трёх раз, также по одному году, но только при наличии обоснованного решения. То есть, правило — один год, а отклонения будут возможны только на ближайшие годы из-за объективной нагрузки», — пояснила министр.
Она также сообщила, что из примерно 1700 арестованных в стране, 10–15 человек находятся под стражей более пяти лет, а значительное количество — свыше одного года. Галян охарактеризовала такую ситуацию как негативную, отметив, что длительное заключение должно быть исключено.
Министр указала и на другую серьёзную проблему: при передаче дела новому судье процесс часто начинается с нуля, что вызывает затягивание.
«У нас есть инициатива, по которой при замене судьи, если стороны не возражают, рассмотрение дела должно продолжаться с того момента, на котором оно было остановлено прежним судьёй», — сказала она.
Минюст также вновь поднял вопрос о перегрузке судов. По результатам анализа, необходимо принять около 30 новых судей для различных инстанций. Кроме того, планируется повысить зарплаты помощникам судей, которые в настоящее время работают с высокой нагрузкой. Министр отметила, что эти меры будут зависеть от возможностей бюджета.
Ожидается, что вышеуказанные изменения будут внесены в рамках реформ Уголовно-процессуального кодекса.