ԱԺ-ում «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի պլենար նիստի ժամանակ բողոքի ակցիա է տեղի ունեցել ի պաշտպանություն Հայաստանում կալանավորվածների և Բաքվում պատանդառված մեր հայրենակիցների։ Ակցիայի մասնակիցները փորձել են իրենց ձայնը լսելի դարձնել եվրոպացի խորհրդարանականների համար։
Նախաձեռնությունը ՀՀԿ երիտասարդական և ուսանողական կառույցներին է, որին միացել են նաև այլ քաղաքական ուժերի և հասարակական միավորումների երիտասարդներ։ Մասնակիցները նշել են, որ չի կարելի լռել Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ, այլապես այդ լռության գինը «երկրում քաղբանտարկյալների թվի ավելացումն է դառնալու», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ով չի ընդունում Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական գիծն ու համարում է նրա գործողությունները ոչ հայանպաստ, հայտնվում է բանտում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Հենրիխ Դանիելյանը։
Նրա խոսքով՝ թեպետ նախօրեին էլ ականատես եղան, որ կան եվրոպացի պաշտոնյաներ, որոնք բացահայտ կշտամբում են ՀՀ իշխանություններին իրենց գործողությունների համար, սակայն պետք է հասնել նրան, որ դա լինի ոչ թե մեկ կամ երկու պատգամավորի, այլ կառույցների քաղաքական գնահատականը։
«Հայաստանում խոշտանգում են քաղաքական գործիչներին, չկա խոսքի ազատություն, և դատարանները կատարում են քաղաքական որոշումներ»,- ասել է Դանիելյանը։
Ակցիայի մասնակիցները պարզել էին «Սրբազան պայքարի» կալանավորված մասնակիցների, Արագածոտնի և Շիրակի թեմի առաջնորդների լուսանկարները։
«Եվրանեսթի» պատվիրակները դուրս են եկել Ազգային ժողովի շենքից, որից հետո ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Աննա Մկրտչյանն անգլերեն ելույթով դիմել է եվրոպացի խորհրդարանականներին։
«Ես շատ կարճ հարց ունեմ՝ արդյոք երկակի ստանդարտներն ավելի՞ կարևոր են ձեզ համար, քան թե խոսքի ազատությունը, արդյոք նեղ քաղաքական շահերն ավելի՞ կարևոր են ձեզ համար, քան թե արժեքներն ու իրավունքները…»,- ասել է Մկրտչյանը։
Նա նշել է որ որպես ակտիվ քաղաքական գործիչ վերջին 7 տարիներին տեսել է հարյուրավոր հետապնդումներ միայն մեկ պատճառով․ նրանք համարձակվել են քննադատել Նիկոլ Փաշինյանին և կառավարության գործողությունները։
«Եվ դուք ոչինչ չեք արել։ Դուք նախապատվությունը տվել եք Նիկոլ Փաշինյանի ռեժիմին՝ մարդու իրավունքների և արժեքների փոխարեն։ Մենք կիսում ենք եվրոպական արժեքներն ու եվրոպական ժողովրդավարությունը, բայց ոչ ձեր երկակի ստանդարտներն ու նեղ քաղաքական շահերը»,- ասել է Մկրտչյանը՝ դիմելով եվրոպացիներին։
Նա կոչ է արել եվրոպացի խորհրդարանականներին՝ վերջապես լսել իրենց ձայնն ու արձագանքել։
«Հայաստան» խմբակցության անդամ Գառնիկ Դանիելյանը միացել է գործընկերոջ կոչին՝ ի վերջո հստակ գնահատականներ տալ և վերջ դնել այս իշխանությունների գործելաոճին։
Երևանում ընթացող «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հանձնաժողովի նիստում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Թուրքիայի հարցերով մշտական զեկուցող Նաչո Սանչես Ամորը հոկտեմբերի 28–ին ասել էր․ եթե մարդիկ ՀՀ–ում իրենց կարծիքի համար են դատվել, օրինակ, սոցիալական ցանցերում գրառումների համար, պետք է զգույշ լինել։ Նա ընդգծել է, որ ժողովրդավարության մեջ մեկ անձի անգամ չի կարելի բանտարկել իր կարծիքի համար։
«Մենք գիտենք՝ ինչ է տեղի ունենում, երբ սկսում եք մեղադրել, հետապնդել մարդկանց պարզապես սոցիալական ցանցերում ինչ-որ բան գրելու համար»,- ասել էնա։

Во время пленарного заседания Парламентской ассамблеи «Евронест» у здания Национального собрания Армении прошла акция протеста в поддержку арестованных в стране и находящихся в плену в Баку соотечественников. Организаторы стремились донести свои обращения до европейских парламентариев.
Инициаторами выступили молодежные и студенческие структуры Республиканской партии Армении, к которым присоединились представители других политических и общественных организаций. Как отмечали участники, молчание по поводу происходящего в Армении приведет к росту числа политзаключенных, сообщает «Sputnik Армения».
«Те, кто не принимает политический курс Никола Пашиняна и считает его действия вредными для страны, оказываются в тюрьме», — заявил председатель молодежной организации РПА Генрих Даниелян в беседе с журналистами.
По его словам, хотя накануне отдельные европейские чиновники открыто критиковали власти Армении, этого недостаточно — нужны политические оценки от целых институтов.
«В Армении пытают политических деятелей, отсутствует свобода слова, а суды принимают решения по политическим мотивам», — подчеркнул он.
Активисты развернули фотографии арестованных участников «Священной борьбы», а также глав Арагацотнской и Ширакской епархии.
После выхода делегации «Евронеста» из здания парламента к европейским депутатам с речью на английском языке обратилась депутат фракции «Честь имею» Анна Мкртчян.
«У меня короткий вопрос: вам действительно важнее двойные стандарты, чем свобода слова? Вам важнее узкие политические интересы, чем ценности и права?» — заявила она.
Мкртчян подчеркнула, что за семь лет своей политической деятельности она стала свидетелем сотен случаев преследования, причиной которых была критика в адрес Никола Пашиняна и его правительства.
«А вы ничего не сделали. Вы предпочли режим Пашиняна вместо прав человека и ценностей. Мы разделяем европейские демократические принципы, но не ваши двойные стандарты и политические интересы», — сказала она.
Она призвала европейских парламентариев услышать их голос и отреагировать.
К её выступлению присоединился депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян, также потребовавший дать четкие оценки происходящему и прекратить политику нынешних властей.
12-я пленарная сессия Парламентской ассамблеи «Евронест» в рамках программы Восточного партнёрства проходит в Ереване с 28 по 30 октября.