29 Հոկտեմբեր 2025 - 12:46 AMT
ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը նշել է, որ ներկայում Հայաստանում կալանավորների թիվը գերազանցում է ազատազրկվածներին, ինչը, ըստ նրա, խնդիր է: Նա այդ մասին հայտարարել է Ազգային ժողովի Պետական-իրավական և Ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ։
«Այո, այսօր մեր երկրում կալանավորների թիվն ավելի մեծ է, քան ազատազրկվածների և դա խնդիր է»,– ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նախարարը նշել է, որ նախարարությունում պարբերաբար քննարկումներ են ունենում գործընկեր կառույցների հետ՝ խնդրի լուծման ուղիներ մշակելու նպատակով։
Գալյանը հայտնել է նաև, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ ձևավորվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որի առաջին նիստը կկայանա առաջիկայում։ Հանձնաժողովը նախատեսում է քննարկել քրեական արդարադատության, քրեակատարողական համակարգի և պրոբացիայի ոլորտների վերաբերող հարցեր։
«Սա նախաձեռնել ենք, որպեսզի անընդհատ երկխոսություն լինի քաղաքականության մշակողմների, իրավապահ մարմինների, դատարանների միջև»,– հավելել է Գալյանը։
Նախարարությունը ծրագրում է քրեական գործերով վարույթների համար վերջնաժամկետ սահմանել։ Նա այդ մասին ասել է ԱԺ հանձնաժողովների մակարդակով 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման շրջանակում՝ արձագանքելով պատգամավորների հարցերին։ Ենթադրվում է, որ դրանով կսահմանափակվի նաև կալանավորների կալանքի ժամկետը։

Министр юстиции Армении Србуи Галян заявила, что в настоящее время в стране число лиц, находящихся под стражей, превышает количество осуждённых, что, по её мнению, является серьёзной проблемой. Об этом она сообщила на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания по государственно-правовым и финансово-бюджетным вопросам в рамках предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2026 год.
«Да, сегодня в нашей стране больше арестованных, чем осуждённых, и это проблема», — заявила министр, передаёт «Panorama.am ».
По её словам, министерство регулярно проводит обсуждения с профильными структурами для выработки возможных решений.
Галян также сообщила, что по распоряжению премьер-министра Никола Пашиняна создана межведомственная комиссия, первое заседание которой состоится в ближайшее время. Комиссия займётся вопросами, связанными с уголовным правосудием, пенитенциарной системой и пробацией.
«Мы инициировали это, чтобы обеспечить постоянный диалог между разработчиками политики, правоохранительными органами и судами», — добавила министр.
Ранее сообщалось, что министерство юстиции намерено ввести предельные сроки для уголовных производств, что также должно ограничить продолжительность содержания под стражей.