29 Հոկտեմբեր 2025 - 13:34 AMT
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, անդրադառնալով գլխուղեղի կաթվածի դեմ պայքարի օրվան, ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ նման կաթվածների 80%-ը հնարավոր է կանխել։
Նա հավելել է, որ այդ հիվանդության պատճառով մահացությունը և հաշմանդամությունը անխուսափելի են, եթե ճիշտ ժամանակին չտրամադրվի անհրաժեշտ բուժօգնությունը:
«Այդ պատճառով մենք ամեն տարի ընդլայնում ենք անհրաժեշտ ծառայությունները պետական պատվերի շրջանակում:
Ծրագրի ներդրումից մինչև այս տարվա սեպտեմբեր 4113 քաղաքացի օգտվել է ծրագրից, որի համար պետական բյուջեից հատկացվել է 8.6 մլրդ դրամ:
Կաթվածների 80%-ը հնարավոր է կանխել` ազդելով կառավարելի ռիսկի գործոնների վրա` զարկերակային գերճնշում, մարմնի զանգվածի բարձր ինդեքս, արյան մեջ գլյուկոզի և խոլեստերինի բարձր մակարդակ, նախասրտերի շողացող առիթմիա, ծխել, ոչ ճիշտ սննդակարգ և ցածր ֆիզիկական ակտիվություն:
Երևանյան 4 բժշկական կենտրոններից բացի, ծրագիրը գործում է նաև Գյումրիի և Վանաձորի ԲԿ-ում, հաջորդը` Գորիսն է:
Հետևողական լինենք մեր և մեր հարազատների կենսակերպի հանդեպ և, ճանաչելով ախտանշանները, արագ արձագանքենք»,–գրել է նա։

29 Октябрь 2025 - 14:50 AMT
В День борьбы с инсультом министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян на своей странице в Facebook заявила, что 80% инсультов можно предотвратить, воздействуя на контролируемые факторы риска.
По её словам, при отсутствии своевременного лечения инсульт почти неизбежно приводит к смерти или инвалидности.
«Именно поэтому мы ежегодно расширяем спектр необходимых медицинских услуг в рамках госзаказа», — отметила она.
С начала действия программы до сентября текущего года ею воспользовались 4113 граждан, а из госбюджета было выделено 8,6 млрд драмов.
Аванесян указала, что предотвратить инсульт можно при контроле над такими факторами, как артериальная гипертензия, высокий индекс массы тела, повышенный уровень глюкозы и холестерина в крови, фибрилляция предсердий, курение, неправильное питание и низкая физическая активность.
Программа действует в четырёх медцентрах Еревана, а также в больницах Гюмри и Ванадзора. В ближайшее время она будет внедрена и в Горисе.
«Следим за образом жизни, своим и своих близких. Быстрое распознавание симптомов инсульта и своевременное реагирование спасают жизни», — подчеркнула министр.