29 Հոկտեմբեր 2025 - 13:40 AMT
ՀՀ արտգործնախարար, ԱԺ նախկին նախագահ Արարատ Միրզոյանին ծեծի ենթակելու գործով մեղադրյալներից Թորգոմ Ասատրյանն ազատազրկման է դատապարտվել 5 տարի 6 ամիս ժամկետով։ Նման որոշում է կայացրել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Ժորա Չիչոյանի նախագահությամբ։
Մեղադրող դատախազն առավելագույն պատժաչափ էր պահանջել (7 տարի)՝ նշելով, որ Ասատրյանը հանցանքը կատարել է խմբի կազմում, առանձնակի դաժանությամբ և ռազմական դրության պայմաններում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պաշտպանական կողմը մի շարք փաստեր էր հրապարակել Թորգոմ Ասատրյանի կենսագրության վերաբերյալ, մասնավորապես նրա պատվոգրերը, մեդալները, ըստ որի` նա գերազանց սովորել է դպրոցում, մարզական հաջողություններ ունեցել, բազմիցս եղել խառը մենամարտերի (MMA) չեմպիոն, արևելյան մարտարվեստների վարպետ է։
Թորգոմ Ասատրյանը կալանավորվել է 2023 թվականի փետրվարին, այսինքն՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի դեպքերից մոտ 2.5 տարի անց։ Այս ընթացքում նա արդեն երեք տարի գտնվել է անազատության մեջ։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, երբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարություն են ստորագրել Արցախի ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մասին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «անձամբ իմ և բոլորի համար չափազանց ծանր որոշում եմ կայացրել»:
Այս հայտարարությունից հետո բազմահազար մարդիկ շարժվել են դեպի Հանրապետության հրապարակ, որոնց մի հատվածը ներխուժել է կառավարության գլխավոր մասնաշենք և վարչապետի աշխատասենյակ, իսկ մյուս մասը գնացել է Բաղրամյան պողոտա՝ մտնելով Ազգային ժողովի շենք։ Այդ ընթացքում ծեծի է ենթարկվել Ազգային ժողովի այն ժամանակվա նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ում տեղափոխել են հիվանդանոց։

29 Октябрь 2025 - 14:52 AMT
Торгом Асатрян, обвиняемый по делу об избиении нынешнего министра иностранных дел Армении и бывшего председателя парламента Арарата Мирзояна, приговорён к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы. Решение вынес суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Жоры Чичояна.
Гособвинение требовало максимально возможного наказания — 7 лет, указывая на то, что преступление было совершено в составе группы, с особой жестокостью и в условиях военного положения, передаёт «Sputnik Армения».
Адвокаты представили суду биографические данные Асатряна, включая награды, медали и заслуги. Он характеризовался как отличник, успешный спортсмен, многократный чемпион по MMA и мастер восточных единоборств.
Асатрян был арестован в феврале 2023 года, спустя около двух с половиной лет после событий 9 ноября 2020 года. За это время он провёл под арестом уже три года.
Напомним, 9 ноября 2020 года, после подписания заявления о прекращении военных действий в Нагорном Карабахе лидерами России, Армении и Азербайджана, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в Facebook, что принял «чрезвычайно тяжёлое решение». В ответ тысячи граждан вышли на улицы: одни захватили здание правительства и кабинет премьер-министра, другие направились к зданию парламента на проспекте Баграмяна. В ходе беспорядков был избит спикер парламента Арарат Мирзоян, его госпитализировали.