Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը տեղեկատվության ամբողջականությանը և անկախ մամուլի հարցերին նվիրված բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովի շրջանակում կազմակերպված կլոր-սեղան քննարկմանն իր ելույթում ասել է, որ թվային տեխնոլոգիաներն ու ԱԲ-ն օգտագործվում են որպես գործիք՝ լայնածավալ կեղծ լուրերի տարածման և ապատեղեկատվական արշավների իրականացման համար
«Մեր հանդիպումը տեղի է ունենում վճռական ժամանակահատվածում, երբ վստահելի տեղեկատվության հասանելիությունն ու անկախ լրատվությունն առանցքային դեր են խաղում ժողովրդավարական արժեքների առաջմղման գործում, սակայն, միաժամանակ թվային տեխնոլոգիաներն ու արհեստական բանականությունն օգտագործվում են որպես գործիք՝ լայնածավալ կեղծ լուրերի տարածման և ապատեղեկատվական արշավների իրականացման համար»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ինչպես ցանկացած ժողովրդավար երկիր, այնպես էլ Հայաստանը նույնպես բախվում է հիբրիդային սպառնալիքների հսկայական ալիքի։ Նա հավելել է, որ այս մարտահրավերներին հակազդելը դարձել է առօրյա աշխատանք։
«Հենց այստեղ է ի հայտ գալիս բարդ երկընտրանքը և նուրբ սահմանագիծը՝ մի կողմից պաշտպանել խոսքի ազատությունն ու բազմակարծիք լրատվությունը, իսկ մյուս կողմից՝ վճռականորեն հակազդել այն անբարեխիղճ դերակատարներին, որոնք փորձում են չարաշահել ազատությունը և խարխլել հասարակության ու մեր ժողովրդավարության նկատմամբ վստահությունը։ Մենք լիովին գիտակցում ենք, որ այդ փորձերը կավելանան, քանի որ Հայաստանը մոտենում է հաջորդ տարվա խորհրդարանական ընտրություններին։
Այս իրավիճակում ո՞րն է բանալին։ Կարծում եմ՝ ժողովրդավարությունն ինքնին։ Հայաստանում ժողովրդավարությունը պաշտպանելու համար մենք պետք է ապավինենք հենց ժողովրդավարությանը և մեխանիզմներին, որոնք այն ընձեռում է։
Իհարկե, մենք միայնակ չենք կարող հաղթահարել այս մարտահրավերը։ Մենք կառուցել ենք և շարունակաբար աշխատում ենք համախոհ գործընկերությունների ընդլայնման ուղղությամբ, որոնք նպաստում են Հայաստանի դիմակայունությանը։
Գիտակցելով առողջ տեղեկատվական էկոհամակարգերի կարևորությունն աշխարհի յուրաքանչյուր անկյունում՝ Հայաստանն առաջնորդող դեր է ստանձնում «Տեղեկատվության և ժողովրդավարության գործընկերության» շրջանակներում»,–ասել է Միրզոյանը։
Քննարկումը կայացել է Փարիզի խաղաղության 8-րդ համաժողովի շրջանակում, որի այս տարվա խորագիրն է՝ «Խաղաղության, մարդկանց և մոլորակի համար նոր կոալիցիաներ»։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе круглого стола, организованного в рамках международной конференции высокого уровня по вопросам целостности информации и независимых СМИ, заявил, что цифровые технологии и искусственный интеллект (ИИ) используются как инструменты для масштабного распространения фейков и проведения дезинформационных кампаний.
«Наша встреча проходит в решающий момент, когда доступ к достоверной информации и независимым СМИ играет ключевую роль в продвижении демократических ценностей. Однако в то же время цифровые технологии и ИИ превращаются в инструменты распространения фейков и реализации дезинформационных стратегий», — отметил он.
По словам Мирзояна, как и любая демократическая страна, Армения сталкивается с мощной волной гибридных угроз. Борьба с этими вызовами, по его словам, стала частью повседневной работы.
«Здесь возникает сложная дилемма и тонкая грань — с одной стороны, нужно защищать свободу слова и плюрализм в медиа, а с другой — решительно противостоять недобросовестным субъектам, злоупотребляющим свободой ради подрыва доверия общества и демократических институтов. Мы ясно понимаем, что такие попытки будут усиливаться по мере приближения парламентских выборов в Армении, назначенных на следующий год».
Каков выход из этой ситуации? «Я считаю, ключом является сама демократия. Чтобы защитить демократию в Армении, нам следует опираться именно на неё и те механизмы, которые она предлагает».
«Разумеется, мы не сможем справиться с этим вызовом в одиночку. Мы уже выстроили и продолжаем развивать партнёрские связи с единомышленниками, которые помогают укреплять устойчивость Армении».
Мирзоян подчеркнул, что, осознавая важность здоровой информационной экосистемы во всём мире, Армения играет ведущую роль в рамках «Партнёрства за информацию и демократию».
Обсуждение прошло в рамках 8-го Парижского форума мира, тема которого в этом году — «Новые коалиции ради мира, людей и планеты».