30 Հոկտեմբեր 2025 - 09:35 AMT
Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող ինտիմ բնույթի տեսագրությունների հրապարակման դեպքով Քննչական կոմիտեն նախաձեռնել է քրեական վարույթ։
Այդ մասին հայտնել են ՔԿ մամուլի ծառայությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
«Տարածված տեսագրությունների վերաբերյալ ներկայացված հաղորդման առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 204-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը խախտելը` տեղեկության գաղտնի հավաքման համար նախատեսված տեխնիկական հատուկ միջոց օգտագործելով)»,- հայտնել են կոմիտեից։
Նշված տեսանյութերն առաջինը հրապարակվել են հոկտեմբերի 25-ին՝ Telegram-ում գործող Armenian WikiLeaks անունով ալիքում։ Չնայած այդ ալիքը հետագայում արգելափակվել է Telegram-ի օգտագործման կանոնների խախտման հիմքով, տեսանյութերը հասցրել են տարածվել և պահպանվել այլ հարթակներում։

30 Октябрь 2025 - 11:48 AMT
Следственный комитет Армении инициировал уголовное производство по делу о публикации видеозаписей интимного характера, приписываемых архиепископу Аршаку Хачатряну, сообщает пресс-служба ведомства Factor.am .
«По факту распространения видеозаписей возбуждено уголовное дело по статье 204, часть 3, пункт 2 Уголовного кодекса — нарушение тайны частной или семейной жизни с использованием специальных технических средств, предназначенных для скрытого сбора информации», — сообщили в СК.
Указанные видеозаписи впервые появились 25 октября в Telegram-канале под названием “Armenian WikiLeaks”. Несмотря на то что канал впоследствии был заблокирован за нарушение правил платформы, видео успели распространиться и сохраниться на других сайтах.