30 Հոկտեմբեր 2025 - 11:11 AMT
2026 թ. հունվարի 1–ից ՀՀ–ում պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 6 ամսով կկրճատվի՝ նախկին 2 տարվա փոխարեն դառնալով 1․5 տարի։ Գործադիրը հավանություն է տվել «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագիծն։
Փոփոխության հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ծառայության ժամկետի կրճատումը հնարավոր է դարձել պայմանագրային ծառայության ընդլայնման շնորհիվ։
«Վերջին տարիներին պայմանագրային զինվորական ծառայության ընդլայնման նպատակով կատարվել են գործուն քայլեր ի դեմս «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի, արհեստավարժ սերժանտական համակարգի, զինծառայողների ատեստավորման համակարգի ներդրման, սահմանամերձ զորամասերում երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակի պահպանմամբ պայմանագրային զինվորական ծառայության կազմակերպման գործընթացի, որի արդյունքները գնահատվում են դրական և միտում ունեն առավել գրավիչ դարձնել ու ընդլայնել պայմանագրային զինվորական ծառայությունը»,– ասված է հիմնավորման մեջ:
Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը հավելել է. «Ինչպես գիտենք, մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ են եղել, ունենք «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը, ատեստավորման համակարգն է ներդրվել և այլն, և միայն այս պահին «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի շահառուների քանակը կազմում է 4220 և աճի միտում ունի. այն ժամկետային զինծառայողներն են, ովքեր պայմանագիր են կնքել Պաշտպանության նախարարության հետ և դառնալու են պայմանագրային զինծառայողներ 5 տարի ծառայության ժամկետով: Կցանկանամ հավելել, որ բացի Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրում ընդգրկված լինելուց, սույն նախաձեռնության մասին արձանագրվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության բանակի կերպափոխման ծրագրում: Խնդրում եմ հավանության արժանացնել և այս նախագծի ընդունումը համարել անհետաձգելի»:
Նախագիծը պետք է ներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը։
Նախատեսված էր, որ օրենքի փոփոխությունը կմտնի ուժի մեջ 2026 թվականի ամառային զորակոչից սկսած, սակայն հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ փոփոխությունը կգործի արդեն հունվարի 1-ից։

С 1 января 2026 года в Армении срок обязательной военной службы будет сокращен на шесть месяцев — с двух лет до полутора. Правительство одобрило проект изменений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего».
В обосновании отмечается, что сокращение стало возможным благодаря расширению системы контрактной службы.
«В последние годы были предприняты серьезные шаги по расширению контрактной службы: внедрена программа «Защитник Отечества», система профессиональных сержантов, система аттестации военнослужащих, а также механизм, позволяющий организовать долгосрочную контрактную службу в приграничных воинских частях с сохранением военной пенсии. Эти меры оцениваются положительно и делают контрактную службу более привлекательной», — говорится в документе.
Заместитель министра обороны Арман Саргсян добавил: «Как известно, реализован ряд законодательных инициатив, действует программа «Защитник Отечества», внедрена система аттестации, и только по программе «Защитник Отечества» число участников уже составляет 4220 человек и продолжает расти. Это срочники, заключившие контракт с Минобороны и переходящие на пятилетнюю контрактную службу. Отмечу, что инициатива включена не только в правительственную программу на 2021–2026 годы, но и в программу трансформации Вооруженных сил Республики Армения. Прошу одобрить проект и признать его неотложным».
Теперь проект должен быть представлен на обсуждение в Национальное собрание.
Первоначально предполагалось, что изменения вступят в силу с летнего призыва 2026 года, однако 21 октября премьер-министр Никол Пашинян заявил, что они начнут действовать уже с 1 января.