44-օրյա պատերազմի հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում անհետ կորածների ընտանիքներին տրամադրվող սոցիալական աջակցության ծրագիրը երկարաձգվել է ևս երկու ամսով։ Որոշումն ընդունվել է չզեկուցվող հարցերի փաթեթով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կառավարության 2020 թվականի դեկտեմբերի 3-ի N 1924-Լ որոշմամբ հաստատվել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ սկսված պատերազմական գործողությունների հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում անհետ կորածների ընտանիքներին սոցիալական աջակցության միջոցառումը և տրամադրման կարգը:
Հատկացվող դրամական օգնությունը (քաղաքացիական անձի հաշվով ամսական 300,000 դրամի չափով) ստանալու համար դիմումը պետք է ներկայացվեր էլեկտրոնային եղանակով՝ մինչև 2025 թվականի սեպտեմբերի 20-ը։ Սակայն մինչև այսօր կան քաղաքացիական անձանց շրջանում անհայտ կորածներ, որոնց ընտանիքներն ունեն շարունակական աջակցության կարիք:
Առկա խնդիրներին լուծում տալու նպատակով տվյալ որոշմամբ անհետ կորածի ընտանիքները ևս 2 ամիս (2025 թվականի հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներ) կստանան սոցիալական աջակցություն՝ ամսական 300.000 դրամի չափով, որի համար դիմում կարող են ներկայացնել մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 20-ը ներառյալ:

Правительство Армении продлило еще на два месяца — октябрь и ноябрь 2025 года — программу социальной помощи семьям гражданских лиц, пропавших без вести в ходе 44-дневной войны, сообщает «Арменпресс».
Согласно постановлению правительства №1924-Л от 3 декабря 2020 года, программа была утверждена для поддержки семей гражданских лиц, пропавших без вести в результате боевых действий, начатых Азербайджаном против Нагорного Карабаха 27 сентября 2020 года. Размер помощи составляет 300 000 драмов в месяц на одного пропавшего.
Заявки на получение помощи принимались в электронном формате до 20 сентября 2025 года. Однако, как отмечается, в числе гражданских лиц все еще есть пропавшие без вести, чьи семьи нуждаются в продолжении поддержки.
Согласно новому решению, семьи пропавших без вести получат социальную помощь в размере 300 000 драмов в месяц еще в октябре и ноябре 2025 года. Подать заявку можно до 20 ноября 2025 года включительно.