Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը խորհրդարանում ճեպազրույցի ընթացքում, անդրադառնալով Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակին, նշել է, որ ներկայումս շրջանառվող «օմիկրոն» շտամը բավականին թեթև է ընթանում՝ սովորական գրիպին բնորոշ ախտանշաններով, բայց պետք է աչալուրջ լինել, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Պետք է, իհարկե, աչալուրջ լինել, և ցանկացած ախտանշանի պարագայում՝ անկախ այն հանգամանքից՝ դա կլինի քովիդի՞ց, թե սուր շնչառական այլ վարակի պարագայում։ Շատ ուշադիր լինել, հետևել բժիշկների խորհուրդներին, փորձել կանխարգելիչ առումով դիմակ կրել, ձեռքերը հաճախ լվանալ։
Գրիպի պատվաստանյութի մասով ասեմ, որ մեր մոբիլ ծառայությունը բավականին լավ արդյունք է տալիս: Մենք այս տարի առաջին անգամ սեպտեմբերին ունեինք գրիպի պատվաստանյութերը, և մեծ թվով քաղաքացիներ արդեն իսկ պատվաստվել են։ Եվս մեկ անգամ հորդորում եմ՝ ինչքան շուտ պատվաստվենք, այնքան շուտ պաշտպանված կլինենք»,- ասել է նա նա։

Выступая в парламенте, министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян отметила, что «Омикрон» в основном вызывает симптомы, похожие на обычный грипп. Тем не менее, она подчеркнула необходимость сохранять осторожность.
«Нужно быть внимательными при любых симптомах — будь то ковид или другая острая респираторная инфекция. Следуйте рекомендациям врачей, используйте маски в профилактических целях, чаще мойте руки», — сказала министр, передаёт 1lurer.am .
Аванесян также отметила успех мобильной службы вакцинации от гриппа: «В этом году впервые вакцина против гриппа была доступна уже в сентябре, и большое количество граждан уже привилось. Чем раньше вакцинируемся, тем раньше будем защищены», — добавила она.