31 Հոկտեմբեր 2025 - 06:54 AMT
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն ԱԱԾ մեկուսարանից գրած նամակում իր զորակցությունն ու երախտագիտությունն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հոկտեմբերի 20-ին մասնակցել են բողոքի ակցիային։ Նամակը հրապարակվել է նրա ֆեյսբուքյան էջում։
Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին առնչվող գործով Քննչական կոմիտեն հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 43 անձի նկատմամբ, որոնցից 26-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից։
«Բռնաճնշումների` ինձ ազատությունից զրկելու օրերի ընթացքում, չեմ կարողացել իմ զորակցությունն ու երախտագիտությունը հայտնել բոլոր այն գյումրեցիներին, հանրապետության տարբեր մարզերից հայրաքաղաք Գյումրի հասած հայերին, ովքեր 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին շիրակցիների հետ միասին, պաշտպանում էին Գյումրին։
Իմ զորակցությունն եմ հայտնում ազատությունից հանիրավի զրկված իմ բոլոր հայրենակիցներին, ընկերներին, մերձավորներին, անչափահասներին, Գյումրու քաղաքապետարանի աշխատակիցներին, ինչպես նաեւ Գյումրու քաղաքապետարանի կրթության բաժնի չորս կանանց` անկախ իրենց կուսակցական պատկանելությունից և իշխող կուսակցության ներկայացուցիչներից մեկի ընտանիքի անդամ լինելուց: Ես տեղյակ եմ, որ Վարդանանց հրապարակում խաղաղ բողոքի մասնակիցների` շուրջ հինգ տասնյակի նկատմամբ ՀՀ Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մեկ շաբաթ է` առանց ընդհատումների, «non stop» ռեժիմով, բավարարում է քննիչների կողմից ներկայացված կալանքի միջնորդությունները:
Ես զորակցում եմ բոլոր նրանց, ովքեր հայտնվել են շինծու մեղադրանքների թիրախում և դատապարտում եմ նրանց դեմ իրականացվող ապօրինի քրեական հետապնդումը»,–ասվում է նամակում։
Հոկտեմբերի 20-ին ուժայինները մուտք են գործել Գյումրու քաղաքապետարանի շենք՝ փորձելով բերման ենթարկել Վարդան Ղուկասյանին։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է, որ տվյալ օրվա ընթացքում ձերբակալվել է ութ անձ՝ պաշտոնատարների կողմից խոշոր չափերի կաշառք ստանալու և տալու կասկածանքով։ Ղուկասյանը մի քանի ժամ անց ինքնուրույն դուրս է եկել շենքից ու մոտեցել իրավապահ մարմինների մեքենային։ Այդ ընթացքում ոստիկանների ու Ղուկասյանի կողմնակիցների միջև բախում է սկսվել, որին հետևել են զանգվածային ձերբակալություններ։ Հոկտեմբերի 21-ի առավոտյան Վարդան Ղուկասյանը կալանավորվել է երկամսյա ժամկետով։

Мэр Гюмри Вардан Гукасян, находящийся в изоляторе Службы национальной безопасности, выразил солидарность и благодарность всем, кто принял участие в акции протеста 20 октября. Его письмо опубликовано на личной странице в Facebook.
«Во время дней репрессий и моего лишения свободы не мог выразить поддержку и признательность всем гюмрийцам и армянам из других регионов, прибывшим в наш родной город, чтобы 20 октября 2025 года вместе с ширакцами защитить Гюмри», — говорится в письме.
Гукасян выразил поддержку всем «несправедливо лишённым свободы» — соотечественникам, друзьям, близким, несовершеннолетним, сотрудникам мэрии, в том числе четырём женщинам из отдела образования, вне зависимости от их партийной принадлежности или родства с представителями правящей партии.
Он также осудил волну арестов, отметив, что суд общей юрисдикции Ширакской области на протяжении недели в режиме «нон-стоп» удовлетворяет ходатайства следователей о заключении под стражу около 50 мирных участников протеста на площади Вардананц.
«Я солидарен со всеми, кто стал мишенью сфабрикованных обвинений, и решительно осуждаю незаконное уголовное преследование в их отношении», — отметил он.
По информации Следственного комитета, по делу о беспорядках в Гюмри возбуждены дела против 43 человек, 26 из них арестованы.
20 октября силовики вошли в здание мэрии Гюмри, пытаясь задержать Гукасяна. Антикоррупционный комитет сообщил о восьми арестованных в тот день по подозрению в получении и даче крупных взяток. Через несколько часов Гукасян сам покинул здание и направился к автомобилю правоохранителей. Между его сторонниками и полицией произошли столкновения, повлекшие за собой массовые задержания. Утром 21 октября Гукасян был арестован на два месяца.