Առողջապահության նախարարությունը նախատեսում է 2026 թվականին ստեղծել հեմոդիալիզի սարքավորումների նոր ցանց։ Այդ մասին հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հանձնաժողովների մակարդակով 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ։
Դիալիզի սարքավորումներ կտեղադրվեն նաև այն վայրերում, որտեղ այդ առողջապահական գործողությունները պաշտոնապես շատ պահանջված չեն, բայց իրականում անհրաժեշտ են, որպեսզի հիվանդները ստիպված չլինեն հեռու գնալ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Օրինակ, նախատեսվում է սարքավորում տեղադրել Մեղրիի քաղաքային հիվանդանոցում, թեև Մեղրու տարածաշրջանն ունի ընդամենը մոտ 10 հազար բնակչություն. այնուամենայնիվ, այնտեղ դիալիզի սարքավորումներ անհրաժեշտ են, որպեսզի բնակիչները ստիպված չլինեն շուրջ մեկ ժամ ժամանակ ծախսել՝ այդ նպատակով մարզկենտրոն Կապան մեկնելու համար:
Ավանեսյանը նաև ընդգծել է, որ դիալիզի սարքավորումների ամբողջական սպասարկումը կիրականացվի ժամանակին։ Այդ նպատակով նախարարությունը նախատեսում է կնքել նոր պայմանագիր մասնավոր կապալառու կազմակերպության հետ՝ ապահովելով անխափան սպասարկում։
Նա հավելել է, որ թեև 2026 թվականին հեմոդիալիզի ծառայությունների բյուջետային ֆինանսավորումը կկրճատվի՝ 4.4 միլիարդ դրամից հասնելով 1.4 միլիարդ դրամի (մոտ 3.7 միլիոն դոլար), այդ գումարի զգալի մասը կփոխանցվի բժշկական ապահովագրության համակարգին։
Նախատեսվում է, որ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում առողջապահական պետպատվերի մյուս ծախսային հոդվածներն աստիճանաբար կընդգրկվեն նույն ապահովագրական համակարգում։

31 Октябрь 2025 - 07:04 AMT
Министерство здравоохранения Армении планирует в 2026 году создать новую сеть оборудования для гемодиализа. Об этом заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян в ходе обсуждений проекта госбюджета на 2026 год на уровне парламентских комиссий.
Как сообщает Sputnik Армения, оборудование будет установлено даже в тех регионах, где спрос на процедуру официально невысок, но медицинская потребность существует. Это позволит пациентам избежать дальних поездок ради получения помощи.
Так, например, установка диализного аппарата запланирована в городской больнице Мегри. Хотя численность населения региона составляет около 10 тысяч человек, необходимость в оборудовании обусловлена тем, что иначе пациентам приходится тратить более часа на дорогу до Капана, административного центра области.
Аванесян подчеркнула, что техническое обслуживание оборудования будет обеспечено своевременно. Для этого министерство планирует заключить новый контракт с частной подрядной организацией, чтобы гарантировать бесперебойную работу.
Министр также отметила, что в 2026 году бюджетное финансирование услуг гемодиализа сократится с 4,4 до 1,4 миллиарда драмов (примерно 3,7 миллиона долларов). Однако большая часть этих средств будет направлена в систему медицинского страхования.
Ожидается, что в течение ближайших трёх лет и другие статьи госзаказа в сфере здравоохранения постепенно будут включены в ту же страховую систему.