31 Հոկտեմբեր 2025 - 07:53 AMT
Հայկ Բաբայանն ազատվել է ոստիկանության զորքերի հրամանատարի, ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնից։ ՀՀ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել։
Հրամանագրում նշվում է, որ այս որոշումն ընդունվել է՝ հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը՝ ըստ Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի առաջին մասի, «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքի 13-րդ հոդվածի չորրորդ մասի, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի առաջին մասի երկրորդ կետի։
Sputnik Արմենիայի տեղեկություններով` Հայկ Բաբայանը կնշանակվի ոստիկանության գվարդիայի հրամանատար։
Հայկ Բաբայանը ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատար էր նշանակվել 2020 թվականի նոյեմբերին։
2024թ․ հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց օրինագիծ, որով նախատեսվում է 2025թ․ նոյեմբերի 1-ից Հայաստանում ձևավորել ոստիկանական գվարդիա։

Айк Бабаян освобождён от должностей командующего полицейскими войсками и заместителя начальника полиции Армении. Соответствующий указ подписал президент страны.
В документе указано, что решение принято на основании предложения премьер-министра, в соответствии со статьёй 133(1) Конституции, частью 4 статьи 13 закона «О службе в полиции» и пунктом 2 части 1 статьи 40 закона «О военной службе и статусе военнослужащего».
По данным Sputnik Армения, Бабаян, вероятно, возглавит создаваемую полицейскую гвардию.
Он занимал прежнюю должность с ноября 2020 года.
24 октября 2024 года Национальное собрание Армении приняло законопроект, предусматривающий создание полицейской гвардии, которая начнёт функционировать с 1 ноября 2025 года.