31 Հոկտեմբեր 2025 - 09:43 AMT
2025-2026 ուսումնական տարում հանրակրթական 3 դպրոցում իրականացվում է ադրբեջաներենի ուսուցում։ Այդ մասին հայտնել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նախարարության պարզաբանման՝ ադրբեջաներենն ու թուրքերենը կարող են դասավանդվել միայն 10-12-րդ դասարաններում, մինչդեռ պարսկերենն ու վրացերենը՝ 5-րդ դասարանից սկսած։
Ծրագիրն իրականացվում է միայն այն դեպքում, երբ դպրոցը ունի համապատասխան մասնագետ։ Դպրոցները կարող են ազատ կերպով կիրառել ԿԳՄՍ նախարարի հրամաններով հաստատված ծրագրերը՝ անհրաժեշտության դեպքում։ Այս պահին կոնկրետ դպրոցների ցանկը բացակայում է։
Նախարարությունից նշել են, որ հանրակրթական դպրոցներում տարածաշրջանային լեզուների դասավանդման անհրաժեշտությունը բխում է ՀՀ կառավարության 2021 թվականի օգոստոսի 18-ի թիվ 1363-Ա որոշմամբ հաստատված կառավարության ծրագրից։ Կրթական քաղաքականությամբ նախատեսվում է խթանել օտար լեզուների, մասնավորապես ռուսերենի, անգլերենի, ֆրանսերենի, ինչպես նաև տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման զարգացումը։
Նախարարությունը հավելել է, որ «Հանրակրթության մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի համաձայն՝ տարածաշրջանային լեզու դասավանդող ուսուցիչը պետք է համապատասխանի նույն որակավորման պահանջներին, ինչ մյուս ուսուցիչները, և ներկայացնի լեզվի իմացությունը հավաստող փաստաթղթեր։
Ըստ հանրակրթության պետական չափորոշչի՝ միջնակարգ կրթությունն ավարտող աշակերտը պետք է կարողանա շփվել առնվազն երկու օտար լեզվով՝ ինչպես բանավոր, այնպես էլ գրավոր։ Նա պետք է հասկանա տարբեր բնույթի տեքստեր, այդ թվում մասնագիտական տերմինաբանությամբ, և կարողանա կազմել և շարադրել մտքերը տարբեր թեմաների շուրջ։
Տարածաշրջանային լեզուների ուսուցումը մեկնարկել է 2022-2023 ուսումնական տարվանից՝ որպես երրորդ օտար լեզու կամ առանձին խմբակ։ Ներկայում ՀՀ մի շարք դպրոցներում ուսուցանվում են ադրբեջաներեն, թուրքերեն, պարսկերեն և վրացերեն։

31 Октябрь 2025 - 12:55 AMT
Согласно информации Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, в 2025–2026 учебном году в трёх общеобразовательных школах страны осуществляется преподавание азербайджанского языка. Об этом сообщает Panorama.am .
Программа реализуется в рамках курса по преподаванию региональных языков. По разъяснению министерства, азербайджанский и турецкий языки разрешено преподавать только в 10–12-х классах, тогда как персидский и грузинский могут преподаваться начиная с 5-го класса.
Обязательным условием для реализации программы является наличие соответствующего специалиста. Школы могут свободно применять утверждённые приказами министра образовательные программы при необходимости. Список конкретных школ пока не опубликован.
В министерстве уточнили, что потребность в преподавании региональных языков закреплена в программе правительства Армении, утверждённой решением № 1363-А от 18 августа 2021 года. Согласно образовательной политике, планируется развитие преподавания иностранных языков — в частности, русского, английского, французского, а также региональных языков.
Согласно статье 26 Закона «Об общем образовании», преподаватель регионального языка должен соответствовать тем же квалификационным требованиям, что и остальные учителя, и предоставить подтверждение уровня владения языком.
Согласно государственному стандарту общего образования, выпускник средней школы должен уметь общаться как устно, так и письменно минимум на двух иностранных языках, понимать тексты разного характера, включая профессиональные, и уметь формулировать и излагать мысли на различные темы.
Преподавание региональных языков стартовало в 2022–2023 учебном году в формате третьего иностранного языка или факультативных занятий. В настоящее время в ряде школ Армении преподаются азербайджанский, турецкий, персидский и грузинский языки.