Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն, անդրադառնալով աղբավայրի խնդրին, ասել է, որ Նուբարաշենի աղբավայրի հարցը շարունակում է մնալ քաղաքային կառավարման ամենակարևոր և բարդ խնդիրներից մեկը՝ ընդգծելով դրա տասնամյակների պատմությունը։
«Նուբարաշենի աղբավայրի խնդիրը 75 տարվա խնդիր է։ Դա մեր կարևորագույն խնդիրներից մեկն է, և այդքան տարիների խնդիրը մեկ տարում չի լուծվելու, բայց մենք երկու զուգահեռ գործընթաց ենք իրականցնում»,-ասել է նա, գրում է Racar Armenia-ն։
Նրա խոսքով՝ առաջին գործընթացով իրականացվում է մասնավոր գործընկերների հետ ստացված հայտերով մրցույթ, որը տեղի է ունենալու 2 փուլով։
«Այս պահին 4 խոշոր ընկերություն հետաքրքրված է։ Առաջին փուլով ընկերությունները տալու են՝ որպես լուծում ինչ են առաջարկում, թե նոր վերամշակման կայանը ինչպես են պատկերացնում։ Սա գործընթացներից մեկն է»,-ասել է նա։
Ըստ նրա՝ որպեսզի մեկ հնարավորությամբ չսահմանափակվեն, ՏԿԵՆ նախարարության հետ միասին գնում են միջազգային ֆինանսական գործընկերների հետ աշխատելու ճանապարհով։

Мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что проблему свалки в Нубарашене, существующую уже более 75 лет, невозможно решить всего за один год. Он назвал её одной из самых серьёзных проблем городского управления, сообщает Racar Armenia.
«Это один из наших важнейших вызовов, и его не получится решить за год. Но мы уже ведём работу по двум направлениям», — отметил он.
Первое направление — тендер в два этапа с участием четырёх крупных компаний, каждая из которых представит своё видение перерабатывающего завода и предложит решение проблемы.
Второе направление — совместная работа с Министерством территориального управления и международными финансовыми партнёрами, чтобы не ограничиваться только одним вариантом.
Напомним, свалка в Нубарашене регулярно воспламеняется, вызывая загрязнение воздуха в городе и многочисленные жалобы жителей.