Արցախցի ընտանիքների ևս 3 խումբ կկարողանա դիմել բնակարանի հավաստագիր ստանալու համար։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ հայտնել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումների առանձին գործառույթներ համակարգող խորհրդական Գայանե Ղարագյոզյանը։
Նա նշել է, որ կատարած փոփոխություններն ուղղված են այն խնդիրների լուծմանը, որոնց բախվել են շահառու դարձող ընտանիքները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Առաջին խումբը ներառում է ընտանիքներ, որոնց անդամներից որևէ մեկը դատարանի որոշմամբ համարվում է անհետ կորած։ Նախկինում բնակարանի հավաստագիր ստանալու համար պարտադիր էր ամուսինների ներկայությունը փաստաթղթերով, ինչը խնդիր էր առաջացնում նման դեպքերում։ Այժմ նման ընտանիքներն արդեն կարող են դիմել ծրագրին։
Երկրորդ փոփոխությունը վերաբերել է ընտանիքներին, որոնցում նախապես առկա անչափահաս երեխան ծրագրի դիմելու պահին դարձել է չափահաս։ Նախկինում պահանջվում էր ունենալ երեք և ավելի անչափահաս երեխա, սակայն նոր պայմաններով այս սահմանափակումը մեղմացվել է։
Երրորդ փոփոխությունը վերաբերում է միջգերատեսչական հանձնաժողովին ներկայացվող փաստաթղթերի պահանջին։ Ղարագյոզյանի խոսքով՝ խոսքը վերաբերում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից հետո ընկած ժամանակահատվածին, այսինքն՝ շրջափակման շրջանին։ Եթե նախկինում անձը պետք է ներկայացներ առնվազն երկու տարբեր աղբյուրներից փաստաթուղթ՝ իր Լեռնային Ղարաբաղում գտնվելու վերաբերյալ, այժմ բավական է ընդամենը մեկ փաստաթուղթ՝ բնակության կամ ծառայությունների օգտվելու մասին։
Նախարարության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ բազմաթիվ դիմումներ նախկինում մերժվել են Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության շտեմարանում տեղահանվածի կարգավիճակ չունենալու պատճառով։ Սակայն հիմա ակնկալվում է, որ նման դիմումները կվերանայվեն հանձնաժողովի կողմից՝ հավաստագրի տրամադրման հնարավորությամբ։
Նոր վարկային միջոցների շրջանակում Հայաստանին կտրամադրվի 250 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ՝ 27 տարով։ Դրանից 10 տարին համարվում է արտոնյալ ժամկետ։ Վարկը ենթակա է մարման 34 հավասարաչափ կիսամյակային վճարումներով՝ սկսած 2035 թվականի դեկտեմբերի 15-ից մինչև 2052 թվականի հունիսի 15-ը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանն Ասիական զարգացման բանկից նոր վարկ է ստանալու Արցախից բռնի տեղահանված քաղաքացիների բնակապահովման պետական ծրագրի իրականացումը շարունակելու համար։ Ըստ հիմնավորման՝ Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում հավաստագիր է ստացել 3100 ընտանիք, որից 1140-ն իրացրել է այն։ Պետական բյուջեի միջոցներից արդեն իսկ ծրագրի շրջանակում վճարվել է ավելի քան 2 մլրդ դրամ։ Հիմք ընդունելով այս տվյալներն ու տեմպերը՝ կառավարությունը նպատակահարմար է համարում համաձայնագրի ստորագրումը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 մարդ։ 2025 թվականի հուլիսի 3-ի դրությամբ նրանցից 9,346-ը ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն։

31 Октябрь 2025 - 14:24 AMT
Три дополнительные группы семей, переселённых из Нагорного Карабаха, получат возможность подать заявление на жилищный сертификат после изменения условий программы.
Министерство труда и социальных вопросов Республики Армения сообщило, что три дополнительные группы семей, вынужденно переселённых из Нагорного Карабаха, смогут обратиться за получением жилищного сертификата, заявила на пресс‑конференции советник по координации отдельных функций структурных подразделений министерства Гаяне Карагёзян.
Она отметила, что внесённые изменения направлены на решение тех проблем, с которыми столкнулись семьи‑бенефициары. Первая группа включает семьи, один из членов которых признан пропавшим без вести решением суда. Ранее участие в программе требовало присутствия обоих супругов с документами, что создавало препятствия в подобных случаях. Теперь такие семьи могут подавать заявление.
Вторая поправка касается семей, в которых ребёнок, ранее являвшийся несовершеннолетним при подаче заявления, стал совершеннолетним. Ранее требовалось наличие трёх и более несовершеннолетних детей, однако новые условия сняли это ограничение.
Третье изменение связано с требованием об представлении документов в межведомственную комиссию. По словам Карагёзян, речь идёт о периоде после 12 декабря 2022 года, то есть о периоде блокады. Если ранее заявитель должен был представить как минимум два различных источника подтверждения своего пребывания в Нагорном Карабахе, теперь достаточно одного документа, подтверждающего проживание или пользование услугами.
Представитель министерства подчеркнула, что множество заявлений ранее было отклонено из‑за отсутствия статуса вынужденно перемещенного лица в реестре Служба миграции и гражданства Республики Армения. Тем не менее теперь ожидается, что такие заявления будут пересмотрены комиссией с возможностью выдачи сертификата.
В рамках новых кредитных средств Армении будет предоставлен заём в размере 250 млн долларов США сроком на 27 лет, из которых первые 10 лет считаются льготным периодом. Заём подлежит погашению 34 равными полугодовыми платежами начиная с 15 декабря 2035 года до 15 июня 2052 года.
Ранее стало известно, что Армения получит новый заём от Азиатский банк развития для продолжения реализации государственной программы жилищного обеспечения граждан, вынужденно переселённых из Нагорного Карабаха. Согласно обоснованию, в рамках программы государственной поддержки жилищного обеспечения семей, вынужденно переселённых из Нагорного Карабаха, жилищный сертификат получил 3 100 семей, из которых лишь 1 140 его реализовали. Уже выплачено более 2 млрд драмов из государственного бюджета в рамках программы. Исходя из этих данных и темпов, правительство считает целесообразным подписание соглашения.
По данным Службы миграции и гражданства Республики Армения, с сентября 2023 года вынужденно переселённых из Нагорного Карабаха составляют 115 365 человек; по состоянию на 3 июля 2025 года гражданство Республики Армения получили 9 346 из них.