31 Հոկտեմբեր 2025 - 12:57 AMT
Մասիսի խոշորացված համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից հղած ուղերձում հայտնել է ավագանու անդամի իր լիազորությունների դադարեցման մասին։
Նա նշել է, որ հեռանում է ավագանուց, բայց չի հեռանում Մասիսից՝ հավելելով, որ քաղաքական թիմը շարունակելու է գործել նախընտրական խոստումների շրջանակներում:
«Մասիս խոշորացված համայնքի սիրելի բնակիչներ,
հարգելի հայրենակիցներ, dիմում եմ ձեզ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բանտախցից, որտեղ գտնվում եմ անթաքույց քաղաքական հետապնդման հետևանքով։ Առիթից օգտվելով՝ շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր սատարման, ձեր ջերմության, ձեր հավատի և ուշադրության համար, որ դրսևորել եք իմ նկատմամբ։
Տարիներ շարունակ ես և իմ քաղաքական թիմը, վայելելով մասիսցիների և Մասիս խոշորացված համայնքի բնակիչների վստահությունը, ջանքեր ենք գործադրել մեր համայնքի պատմության նոր էջ բացելու համար և ապացուցել ենք աշխատանքով մեր հարգանքն ու նվիրվածությունը դեպի ձեզ և առ մեր փոքր հայրենիքը։
Մեր երկրում մոլեգնող քաղաքական բռնաճնշումները չեն շրջանցել ոչ միայն ինձ, այլև տասնյակ և հարյուրավոր մեր այլ հայրենակիցների։
Սակայն գործող ռեժիմի բիրտ ճնշումները և աղաղակող ապօրինություններն ի վիճակի չեն կոտրել մեզ և զրոյացնել ավելի լավ, ավելի ուժեղ և ավելի արժանապատիվ հայրենիք ունենալու մեր ցանկությունն ու երազանքը։
Գործող վարչախումբը, օգտագործելով պետական համակարգի ռեպրեսիվ գործիքները, չի մարսել մեր պատվախնդրությունը և հայրենասիրությունը՝ միաժամանակ ջանքեր գործադրելով՝ զավթել երկրում ամեն ինչ։
Ես, որպես Մասիս խոշորացված համայնքի գործող ղեկավար, քաջ գիտակցելով ձեր հանդեպ իմ ստանձնած պատասխանատվությունը, ընդգծելով իմ նվիրվածությունը ձեզ, Մասիսին և իմ թիմին, հավատարիմ մնալով նախընտրական ժամանակահատվածում իմ տված խոստումներին, զերծ պահելու համար համայնքի ղեկավարի պաշտոնը իշխանությունների կեղծ իրավական և վարչական խարդավանքներից, այսօր դիմել եմ դադարեցնելու ավագանու անդամի իմ լիազորությունները։
Սակայն շարունակելու եմ իմ հոգածության և, ուժերիս ներածին չափով, ջանքերի կենտրոնում պահել ձեր հոգսերը և իմ համայնքի ապագան։
Այն քաղաքական թիմը, ում ձեր քվեով դուք կրկին վստահեցիք համայնքի ղեկավարումը, շարունակելու է գործել մեր տված նախընտրական խոստումների շրջանակներում՝ իրականացնելով ձեր կյանքը բարելավելուն ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր։
Ես ուժեղ եմ ձեզանով, իմ հարազատ Մասիսով, և չեմ կարող թույլ տալ, որ իմ բանտարկության առիթով դուք թուլանաք, որ գործող ռեժիմն այդ պատրվակով զավթի իշխանությունը մեր համայնքում։
Ես հեռանում եմ ավագանուց, բայց չեմ հեռանում Մասիսից։ Խնդրում եմ համայնքային իշխանությունների հետ միասին շարունակել արարել, աշխատել, ապրել և արժանապատիվ հայ մնալ՝ հանուն մեր համայնքի և մեր երկրի ապագայի»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Մասիսի կալանավորված քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը շարունակում է մնալ իմպիչմենտի շրջանակում վարչապետի թեկնածուն։
Համբարձումյանըդատապարտվել է ավելի քան 6 տարվա ազատազրկման, կալանավորվել է ՀՀ ժամանելուն պես՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում։Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ 2018-ի ապրիլի 22-ին Հայանիստ-Հովտաշատ խաչմերուկի աշխույժ հատվածում տեղի ունեցած միջադեպին մասնակցել են ինչպես Մասիսի քաղաքապետը, այնպես էլ նրա եղբայրը։ Ավելի վաղ Համբարձումյանի նկատմամբ հարուցվել է մեկ այլ քրեական գործ ևս՝ հեղափոխության օրերին Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում ցուցարարների նկատմամբ բռնություն կիրառելու և անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով։ Այդ գործով նա կալանավորվել է, սակայն դատարանը որոշել էր ազատ արձակել նրան՝ գտնելով, որ կալանքը անհիմն է, և բավարար ապացույցներ չկան, որոնք կհաստատեին նրա կողմից հանցանքի կատարումը։

Глава укрупнённой общины Масис Давит Амбарцумян в своём обращении из исправительного учреждения «Нубарашен» сообщил о прекращении полномочий члена совета.
Он подчеркнул, что уходит из совета, но не из Масиса, добавив, что его политическая команда продолжит работу в рамках данных предвыборных обещаний.
«Дорогие жители укрупнённой общины Масис, уважаемые соотечественники, обращаюсь к вам из камеры тюрьмы „Нубарашен“, где нахожусь в результате явного политического преследования. Благодарю вас за поддержку, тепло, веру и внимание, проявленные ко мне», — говорится в заявлении.
Амбарцумян заявил, что он и его команда годами, опираясь на доверие жителей, стремились открыть новую страницу в истории общины и доказали свою преданность делом.
Он подчеркнул, что политические репрессии в стране затронули не только его, но и десятки, сотни других граждан, однако «грубое давление и вопиющая беззаконие» не способны разрушить их стремление к достойному будущему.
Амбарцумян обвинил власти в использовании репрессивных инструментов для захвата власти и заявил, что, осознавая свою ответственность, принял решение уйти из совета, чтобы защитить должность главы общины от «юридических и административных махинаций».
«Несмотря на всё, я продолжу заботиться о вашей судьбе и будущем нашей общины в меру своих возможностей», — подчеркнул он.
Он добавил, что его команда, получившая доверие избирателей, продолжит реализовывать программы по улучшению жизни граждан, придерживаясь своих предвыборных обязательств.
«Я не позволю, чтобы моё заключение стало поводом для узурпации власти режимом. Я ухожу из совета, но не ухожу из Масиса. Прошу вас продолжать работать, создавать, жить и оставаться достойными армянами ради будущего нашей общины и страны», — заключил он.
Третий президент Армении Серж Саргсян ранее заявил, что арестованный мэр Масиса Давит Амбарцумян остаётся кандидатом в премьер-министры в рамках инициативы импичмента. Амбарцумян был приговорён к более чем шести годам лишения свободы и арестован по прибытии в Армению в аэропорту «Звартноц». По данным правоохранительных органов, он и его брат участвовали в инциденте 22 апреля 2018 года на оживлённом перекрёстке Айанист–Овташат. Ранее против него было возбуждено другое дело по обвинению в насилии против протестующих и организации беспорядков в ереванском районе Эребуни во время революции 2018 года. Тогда суд освободил его, признав арест необоснованным и доказательства недостаточными.