Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Տավուշի մարզի Կիրանց համայնքից արտագաղթ չկա։ Նրա խոսքով` նոր տներ են կառուցվում։
«Այս պահին կոնկրետ պետական ծրագրով Կիրանց գյուղում 16 միլիոնի ծրագրով 53 տուն է կառուցվում»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Այն հարցին, թե Կիրանցի դպրոցի մոտ ադրբեջանցիների տարանաջատող պատի կառուցումից հետո արդյոք ավելացել է աշակերտների քանակը, Դալումյանը հստակ պատասխան չի տվել։
«Կիրանցի դպրոցում այս պահին 37 աշակերտ է սովորում, 5 երեխա էլ նախակրթարան է հաճախում»,– ասել է նա։
Ղալումյանը չի պատասխանել այն հարցին, թե Կիրանցում քանի ընտանիքի փոխհատուցում տրվեց ու որքան, գրում է Aysor.am-ը։
«Դա գաղտնի տեղեկատվություն է, հրապարակման ենթակա չէ»,- ասել է նա։
Տավուշում Ադրբեջանի հետ սահմանազատման և սահմանագծման հետևանքով Կիրանցի նորակառույց դպրոցը հայտնվել է սահմանից ընդամենը 50 մետր հեռավորության վրա։

Губернатор Тавушской области Айк Галумян в беседе с журналистами в парламенте заявил, что из приграничного села Киранц нет оттока населения, и там ведётся активное жилищное строительство.
«В данный момент по государственной программе в селе Киранц строятся 53 дома на сумму 16 миллионов драмов», — сообщил он, передаёт Sputnik Армения.
На вопрос, увеличилось ли число учеников после строительства стены, отделяющей школу от азербайджанской территории, Галумян не дал конкретного ответа.
Он сообщил, что в школе Киранца обучаются 37 учеников, а ещё 5 детей посещают дошкольное учреждение.
На вопрос Aysor.am о количестве семей, получивших компенсации, и об их объёме, губернатор отказался отвечать.
«Эта информация конфиденциальна и не подлежит разглашению», — сказал он.
После демаркации границы с Азербайджаном новопостроенная школа в Киранце оказалась всего в 50 метрах от государственной границы.