Անհետ կորած զինծառայող Սարգիս Ղուկասյանի հորեղբայրը` Արսեն Ղուկասյանը, դատարանից ազատ կարձակվի։ Ավան և Նոր նորքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Հարություն Մանուկյանը բավարարել է պաշտպանների միջնորդությունը։
«Արսեն Ղուկասյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոփոխել այլընտրանքային խափանման միջոցով` կիրառելով տնային կալանք, գրավ 1 մլն դրամի չափով և բացակայելու արգելք»,–ասել է դատավորը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մինչ այդ հանրային մեղադրողը միջնորդել էր, որ Ղուկասյանի կալանքը երկարաձգվի 3 ամսով։
«Արսեն Ղուկասյանի գործողություններն ուղղված են իրավապահներին, այս հանգամանքը բարձրացնում է անձի վտանգավորությունը»,– ասել է դատախազը` հավելելով, որ Արսեն Ղուկասյանը կարող է թաքնվել իրավապահներից կամ կրկնել հանցանքը։
Իսկ Արսեն Ղուկասյանի փաստաբաններից Տաթև Սողոյանը նախ պատմել է Արսեն Ղուկասյանի անցած ճանապարհը։
«Արսեն Ղուկասյանը եղել է բոլոր ակցիաներին, նա եղել է ոչ միայն փողոցում, այլև բոլոր իրավասու մարմինների դռների առաջ, եղել է նաև բոլոր խորհրդակացություններին, բայց ոչ մի անգամ նրա կողմից որևէ բռնության դեպք կամ անհարգալից վերաբերմունք չի եղել ոստիկանների նկատմամբ»,– ասել է Սողոյանը։
Փաստաբանը ներկայացրել է նաև Արսեն Ղուկասյանի առողջական խնդիրները, որոնք, ըստ նրա, անհամատեղելի են կալանքի հետ։
«Այս տարվա մարտին տեղադրվել է սրտի աշխատանքը խթանող սարք. սա կիրառվում է ամենածանր դեպքերում, երբ ցուցված է սրտաբանի մշտական հսկողություն։ Քննիչն ասում է՝ չի խոչընդոտում։ Ասում ենք՝ ոնց չի խոչընդոտում, ինչպե՞ս կարող եք մասնագետ չլինելով` երաշխավորել, որ չի խոչընդոտում»,– մանրամասնել է փաստաբանը։
Արսեն Ղուկասյանի եղբայրը` Արման Ղուկասյանը, զոհվել է 44-օրյա պատերազմում, իսկ եղբոր որդին՝ Սարգիս Ղուկասյանը, անհետ կորած է։
44-օրյա պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների հարազատները սեպտեմբերի 27-ին պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրի մոտ հանդիպում էին պահանջում ՀՀ գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանի, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, այժմ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Կամո Վարդանյանի հետ։ Ծնողներին խոստացել էին հանդիպումը կազմակերպել սեպտեմբերի 29–ին, սակայն ժամ չէին ասել։ Անհետ կորած զինծառայողների հարազատները երկուշաբթի ժամը 12–ին ՊՆ շենքի դիմաց էին։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրանք մի քանի ժամանոց հանդիպում են ունեցել ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանի հետ։ ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը միաժամանակ հաղորդագրություն տարածեց, որում նշվում էր` ՊՆ–ի մոտ սեպտեմբերի 29–ին ակցիայի որոշ մասնակիցներ ռազմական ոստիկանության ծառայողների ուղղությամբ շշեր են նետել, ինչպես նաև այլ առարկաներով տարբեր գործողությունների դիմել, ինչին ի պատասխան ՌՈ ծառայողների գործողությունները շարունակել են մնալ հարգալից։ Ավելի ուշ խուլիգանություն կատարելու և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու հոդվածներով ձերբակալվեցին անհետ կորած զինծառայողերի հարազատներից երկուսը` Ապիջան Սարգսյանն ու Արսեն Ղուկասյանը։ Ապիջան Սարգսյանն ազատ արձակվեց, իսկ Արսեն Ղուկասյանը հոկտեմբերի 7–ին 1 ամսով կալանավորվեց։

31 Октябрь 2025 - 14:49 AMT
Арсен Гукасян, дядя пропавшего солдата Саргиса Гукасяна, будет освобождён из СИЗО. Суд первой инстанции общих юрисдикций Авана и Нор Норка под председательством судьи Арутюна Манукяна удовлетворил ходатайство защиты.
«Меру пресечения в виде содержания под стражей изменить на альтернативную — домашний арест, залог в размере 1 млн драмов и запрет на выход из дома», — постановил суд, сообщает Sputnik Армения.
Ранее гособвинитель ходатайствовал о продлении ареста на 3 месяца, ссылаясь на риск побега и возможное повторение правонарушения.
«Действия Гукасяна были направлены против правоохранителей, что усиливает его опасность», — отметил прокурор.
Адвокат Татев Согоян рассказала об общественной активности Гукасяна, подчеркнув, что он участвовал во всех акциях и встречах, но никогда не проявлял агрессии. Также были представлены медицинские основания для освобождения.
«В марте ему установили стимулятор сердца. Это применяется в тяжёлых случаях, и пациент нуждается в постоянном контроле кардиолога. Следователь считает, что это не мешает содержанию под стражей, но как можно так утверждать, не будучи специалистом?» — сказала адвокат.
Брат Арсена Гукасяна, Арман Гукасян, погиб в 44-дневной войне, а его племянник Саргис Гукасян до сих пор числится пропавшим без вести.
27 сентября родственники пропавших без вести военнослужащих требовали встречи с главой Генштаба Эдвардом Асаняном и советником министра обороны Камо Варданяном у здания Минобороны. Им пообещали встречу 29 сентября, но без указания времени. В этот день часть участников акции, по данным Минобороны, бросали бутылки в сторону военной полиции. По обвинению в хулиганстве и вмешательстве в деятельность должностных лиц были арестованы Апиджан Саргсян и Арсен Гукасян. Позже Саргсян был освобождён, а Гукасян содержался под арестом с 7 октября сроком на один месяц.