1 Նոյեմբեր 2025 - 08:31 AMT
Այս տարի ամբողջությամբ կփոխարինվեն Երևանում տեղադրվող՝ երկրի գլխավոր տոնածառի ճյուղերն ու լուսավորությունը։ Այդ աշխատանքների համար քաղաքային իշխանությունները կծախսեն մոտ 50 մլն դրամ (մոտ 130 հազար դոլար)։ Այդ մասին հայտնել է քաղաքապետարանի գովազդի վարչության ղեկավար Արմեն Առաքելյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Տոնածառի հիմնակմախքը լավ վիճակում է, բայց ճյուղերը մասնակի մաշված են և ամբողջությամբ կփոխարինվեն։ Կթարմացվի նաև լուսավորությունը՝ լուսափնջերը ու լուսավորող վահանակները, որոնք ժողովուրդը «պուլտեր» է անվանում», – պարզաբանել է Առաքելյանը։
Նա հավելել է, որ այս տարի աշխատանքներն սկսվել են նախատեսվածից 5 օր շուտ՝ նախապատրաստական փուլն ու կառուցվածքային նորացումը ժամանակին ավարտելու նպատակով։ Մինչ նոր տարրերի տեղադրումը, մասնագետները նախապես ուսումնասիրել են տոնածառի մետաղական հիմքի վիճակը։ Հիմնակմախքի հավաքումից հետո նախատեսվում է անցնել ճյուղերի տեղադրմանը, որին կհաջորդի տոնածառի խաղալիքներով և լուսաշղթաներով զարդարումը։
Ամբողջ գործընթացն իրականացնում է քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող կոմունալ կազմակերպությունը, քանի որ կառուցվածքի տեղադրումը պահանջում է հատուկ տեխնիկական միջոցներ և հմտություններ։ Տոնական ձևավորումների ու տոնածառի ամբողջական տեղադրման աշխատանքները կտևեն մինչև 45 օր։
Շինաշխատանքներն իրականացվում են հիմնականում գիշերային ժամերին՝ սկսած 23:00-ից, որպեսզի չխանգարեն քաղաքային երթևեկությանը։
Տեղադրվող տոնածառը բերվել է Ռուսաստանից 2018 թվականին։ Նոր ճյուղերի ծագման երկիրը դեռ հստակեցված չէ։ Միևնույն ժամանակ, հին ճյուղերն, ըստ պլանի, կօգտագործվեն համայնքային վարչական շրջաններում տեղադրվելիք տոնածառերը զարդարելու նպատակով։ Ամբողջ նախագծի ֆինանսավորումը ծածկվում է համայնքի բյուջեով, իսկ աշխատանքների ավարտը նախատեսվում է դեկտեմբերի կեսերին։
Պատասխանելով հասարակության մեջ հնչող մտահոգություններին՝ կապված պատմական շենքերի վրա ամանորյա լուսային փնջերի տեղադրման հետ, Առաքելյանը վստահեցրել է, որ արված միջամտությունները փոքր են և վերահսկվում են մասնագետների կողմից։
«Յուրաքանչյուր լուսափնջի ամրացման համար պահանջվում է ընդամենը մեկ անցք, որը հաճախ նոր չէ, այլ՝ նախկին տեղադրումներից մնացած։ Ապամոնտաժումից հետո անցքերը փակվում են հատուկ նյութերով՝ ճակատամասերի ամբողջականությունն ու արտաքին տեսքը պահպանելու համար», – ընդգծել է նա։
Քաղաքապետարանը պարզաբանել է, որ լուսային տարրերը տեղադրվում են թեթև մետաղական կառուցվածքների վրա, որոնք պատերին ամրացվում են ընդամենը 3-5 կետով։ Դրանցից կախվում են լուսափնջերը, իսկ ապամոնտաժումից հետո այդ կառույցները հեռացվում են առանց վնասի, իսկ շենքերի պատերը վերականգնվում են։

В этом году на площади Республики в Ереване полностью заменят ветви и подсветку главной новогодней ели Армении. На эти цели из городского бюджета будет выделено около 50 миллионов драмов (примерно 130 тысяч долларов), сообщил начальник управления рекламы мэрии Армен Аракелян, передаёт Sputnik Армения.
Подготовительные работы стартовали 30 октября — раньше, чем в прошлые годы: в 2024 году они начались 5 ноября, в 2023-м — 13 ноября.
«Металлический каркас в хорошем состоянии, но ветви частично изношены и будут полностью заменены. Также обновим освещение — световые лучи и панели управления, которые в народе называют "пультами"», — сказал Аракелян.
Он добавил, что монтаж начался на 5 дней раньше графика, чтобы успеть завершить обновление конструкции в срок. До установки новых элементов специалисты осмотрели состояние металлического основания. После сборки каркаса начнётся монтаж ветвей, затем ель украсят гирляндами и игрушками.
Работы выполняет коммунальная служба мэрии, так как установка требует специальных технических навыков и оборудования. Завершение праздничного оформления ожидается к середине декабря, общий срок — до 45 дней.
Монтаж ведётся в основном ночью, начиная с 23:00, чтобы не мешать городскому движению.
Сама ель была привезена из России в 2018 году. Страна происхождения новых ветвей пока не определена. При этом старые ветви планируют использовать для украшения деревьев в административных районах столицы. Проект полностью финансируется из бюджета общины.
Отвечая на обеспокоенность общества по поводу установки световых конструкций на исторических зданиях, Аракелян заверил, что вмешательства минимальны и под контролем специалистов.
«Для крепления каждого светового луча требуется всего одно отверстие, которое чаще всего уже существует от прежних установок. После демонтажа отверстия заделываются специальными материалами, чтобы сохранить целостность фасадов», — подчеркнул он.
Мэрия пояснила, что конструкции крепятся на лёгкие металлические каркасы, фиксируемые к стенам в 3–5 точках. После демонтажа они снимаются без ущерба, а стены восстанавливаются.