Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում հայտարարել է, որ Հովհաննավանքում ոստիկանությունը շարունակելու էպահպանել հասարակական կարգը։
«Հովհաննավանքում ոստիկանությունը շարունակում է և շարունակելու է հասարակական կարգն ու անվտանգությունն ապահովել, եթե դրա կարիքը լինի»,–ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ լինում են բազմաթիվ կրոնական միջոցառումներ, երբ ոստիկանությունը հասարակական կարգն ու անվտանգությունն է ապահովում։
«Նույն օրը Մայր Աթոռում ոստիկանությունը հասարակական կարգ ու անվտանգություն է ապահովում։ Բայց մեզ կարծեք թե այս մնացյալ իրավիճակները չեն հետաքրքրում, մենք կենտրոնանում ենք Հովհաննավանքի օրինակի վրա։
Հովհաննավանքում ոստիկանությունը օրենքով շարունակելու է պահպանել հասարակական կարգն ու անվտանգությունը, իսկ թե ոստիկանության որ ստորաբաժանման ներկայացուցիչը կգտնվի, ծառայության կազմակերպման տրամաբանության մեջ է, ոստիկանությունն ինքն է որոշում ծառայությունն ինչպես կազմակերպել։ Կարող է Երևանից էլ, Լոռու մարզից էլ մարդիկ ներգրավվեն»,- ասել է Սարգսյանը։
Հոկտեմբերի 26–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հովհաննավանքում մասնակցել է կարգալույծ քահանայի՝ Մայր Աթոռի կողմից անօրինական ճանաչված պատարագին։ Վարչապետ Փաշինյանի կողքին նրա անմիջական ենթականերն էին. պաշտպանության և էկոնոմիկայի նախարարները, հետևում կանգնած էր առողջապահության գերատեսչության ղեկավարը: Մայր Աթոռը կարգալույծ է հռչակել Տեր Արամին և արգելել է նրան կատարել որևէ հոգևոր ծես՝ կիրակնօրյա պատարագը որակելով որպես «հոգեկործան նախաձեռնություն» և պնդելով, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է պառակտում առաջացնել եկեղեցու ներսում։

3 Ноябрь 2025 - 12:49 AMT
На обсуждении проекта госбюджета на 2026 год министр внутренних дел Арпине Саркисян сообщила, что полиция будет продолжать обеспечивать общественный порядок на территории монастырского комплекса Ованаванк, если возникнет такая необходимость. Об этом пишет «Panorama.am ».
Саркисян подчеркнула, что полицейское присутствие на религиозных мероприятиях — это обычная практика: «Проходит множество религиозных мероприятий, на которых полиция обеспечивает общественный порядок и безопасность», — сказала она. «В тот же день полиция обеспечивает порядок и в Кафедральном соборе. Но нас, похоже, не интересуют другие случаи, и мы сосредоточены исключительно на Ованаванке».
Министр также пояснила, что действия полиции соответствуют закону. «Полиция будет продолжать по закону обеспечивать общественный порядок и безопасность в Ованаванке. Какое именно подразделение будет находиться на месте — это вопрос организации службы. Полиция самостоятельно определяет, как организовать дежурство. Это могут быть сотрудники как из Еревана, так и из Лорийской области», — отметила она.
26 октября премьер-министр Никол Пашинян принял участие в литургии в Ованаванке, которую совершил лишённый сана священник Отец Арам. Церковь квалифицировала литургию как «духовно пагубную инициативу» и заявила, что премьер-министр пытается внести раскол в церковную среду. На литургии Пашиняна сопровождали министры обороны и экономики, а позади стоял министр здравоохранения. 2 ноября Пашинян вновь посетил литургию в Ованаванке.