3 Նոյեմբեր 2025 - 13:37 AMT
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե «չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ» ևա Հայաստանի բոլոր տեղանունները, իբր, ադրբեջանական ծագում ունեն, ասել է, որ վաղուց է դա մեկնաբանել, հյտնում է «Փաստինֆոն»։
Անդրադառնալով լրագրողի այն դիտարկմանը, թե Ալիևը խոսել է «տարածքներ ազատագրելու մասին»՝ Սիմոնյանն ասել է․ «Ես իր տեքստի մեջ որևէ բան ազատագրելու միտք չեմ տեսել, ընդհակառակը, տեսել եմ, որ ասում է՝ մենք պետք է մեքենաներով վերադառնանք, խոսքը տանկերի մասին չի և այլն։ Ես չեմ հասկանում՝ ինչո՞ւ եք դուք դա «ազատագրել» հասկանում։
Ես դա վաղուց եմ մեկնաբանել, ես ասել եմ, որ պատմական փնտրտուքների մեջ ընկնելու պարագայում կարող է այնպես ստացվի, որ ինչ-որ մեկը իր հայրենիքը գտնի Ալթայում։
Դրան որևիցե բան ավելացնելու չունեմ։ Համարում եմ, որ դա չի բխում այն տրամաբանությունից, որը գոյություն ունի, բայց միաժամանակ, կարծում եմ, որ դա նախատեսված է իր ներքին լսարանի համար, իր ներքին լսարանի տեղը պատասխանել չեմ ցանկանում»,–ասել է նա։
Երբ լրագրողները նշել են, թե արդյոք նորմալ է Սևանա լճի «վերադարձի» մասին խոսելը, Սիմոնյանը պատասխանել է. «Այսինքն, երբ որ մենք խոսում ենք Ղարաբաղի բնակիչների վերադառնալու մասին իրենց տներ, մենք տանկերի մասի՞ն ենք խոսում, դա նորմա՞լ է, որ Ղարաբաղի բնակիչները վերադառնան, ինքը իր երկրի բնակիչների համար, այդ անունն է տալիս»,–ասել է նա։

Симонян, отвечая на вопросы журналистов в парламенте, прокомментировал заявление Алиева о том, что «озера Севан нет, есть озеро Гёйча», и что все армянские географические названия якобы имеют азербайджанское происхождение. Он отметил, что дал свои комментарии по этому поводу уже давно.
В ответ на замечание журналиста о том, что Алиев говорил об «освобождении территорий», Симонян сказал: «В его тексте я не увидел никакой идеи освобождения. Напротив — я услышал: „Мы должны вернуться на автомобилях“ — он не сказал про танки и так далее. Я не понимаю, почему вы это понимаете как „освобождение“».
Он добавил: «Я уже давно говорил, что, вступая в исторические поиски, можно так оказаться, что кто‑то найдёт своё отечество в Алтае. Мне нечего к этому добавить. Я считаю, что это не соответствует логике, которая существует, но в то же время считаю, что это рассчитано на его внутреннюю аудиторию; отвечать, куда именно — не буду».
Когда журналисты спросили, нормально ли говорить о «возвращении к озеру Севан», Симонян ответил: «То есть когда мы говорим о возвращении жителей Карабаха к своим домам, разве мы говорим о танках? Нормально ли, что жители Карабаха возвращаются?»
В своем заявлении Алиев ранее сказал, что «нет озера Севан, есть озеро Гёйча», и что «возвращение азербайджанцев на их исторические земли в современной Армении не должно пугать армянский народ», поскольку «они вернутся не на танках, а на автомобилях».