Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե «չկա Սևան, կա Գյոյչա լիճ»։
Նա նշել է՝ քարտեզներով որ հետ գնանք, իրոք չենք տեսնի Սևան, կտեսնենք Գեղամա ծով՝ ու չենք տեսնի Ադրբեջան։
«Եթե բավականաչափ հետ գնանք, ինչ-որ մի կետում իրոք հին քարտեզներում չենք տեսնի Սևան անվանումը: Փոխարենը կտեսնենք Գեղամա ծով կամ Գեղարքունյաց ծով: Ու չենք տեսնի Ադրբեջան: Բայց հետ գնալու իմաստ չկա ընդհանրապես: Պետք է գնալ առաջ: Օգոստոսի 8-ի հռչակագրի ամբողջ իմաստը հենց դա է»,- գրել է Ռուբինյանը:
Ադրբեջանի նախագահն ավելի վաղ պնդել է, թե 20-րդ դարի սկզբին կազմված ռուսական կայսերական քարտեզները պարզ կերպով պատկերում են, որ ներկայիս Հայաստանի տարածքում գրեթե բոլոր տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։
«Սևանա լիճ չկա, բայց կա Գյոյչա լիճ։ Այդ քարտեզները մենք չենք կազմել, դրանք կազմել է ցարական Ռուսաստանը, որը մի ժամանակ Իրանից և Արևելյան Անատոլիայից հայերին վերաբնակեցրել է Ղարաբաղում՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян на своей странице в Facebook прокомментировал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «Озера Севан не существует, есть озеро Гёйча».
«Если достаточно углубиться в историю и изучить карты, то действительно на каком-то этапе мы не увидим названия Севан. Зато увидим Гегамское море или озеро Гегаркуник. И не увидим Азербайджана. Но в этом нет никакого смысла. Надо смотреть вперёд. В этом весь смысл декларации от 8 августа», — написал Рубинян.
Ранее президент Алиев утверждал, что имперские карты Российской империи начала XX века якобы ясно показывают, что почти все топонимы на территории нынешней Армении имеют азербайджанское происхождение.
«Озера Севан не существует, есть озеро Гёйча. Эти карты составляли не мы, а царская Россия, которая когда-то переселила армян из Ирана и Восточной Анатолии в Карабах, чтобы изменить этнический состав», — заявил Алиев.