4 Նոյեմբեր 2025 - 08:32 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում մեկնարկած «Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» երկօրյա համաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կոնֆլիկտը քաղաքական առումով լուծված է, բայց սոցիալ-հոգեբանական առումով շարունակվում է։
«Ներքին տեղահանվածների, փախստականների վերադարձի օրակարգը համարում եմ վտանգավոր, որովհետև դա նշանակում է վերադառնալ կոնֆլիկտի նախնական պարամետրերին։ Եթե մենք այսօրվա մեր գործողությունների տրամաբանությունն ու հիմնավորումը փորձենք գտնել պատմության մեջ, դա նշանակում է՝ մենք չենք հավատում խաղաղությանը»,- հավելել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Վարչապետն ընդգծել է, որ եթե այսօր փորձ արվի պատմության մեջ գտնել սեփական քայլերի տրամաբանությունն ու հիմնավորումը, ապա դա կարող է նշանակել՝ խաղաղության գաղափարին հավատի բացակայություն։
«Մեր հարաբերությունների առանցքային գործոնը և բնորոշիչը եղել է կոնֆլիկտը. ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը անկախություն ստացել են կոնֆլիկտի ֆոնին։ Հետևաբար այս տրամաբանությունը ժամանակ առ ժամանակ արտահայտվում է և՛ Ադրբեջանում, և՛ Հայաստանում, արտահայտվում է մամուլում, հանրային, փորձագիտական շրջանակներում, արտահայտվում է անգամ երկրների առաջնորդության մակարդակում, և մենք պետք է նաև այս երևույթի հետ հարաբերվելու ճիշտ բանաձևեր գտնենք»,– նշել է Փաշինյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` խաղաղությունն անծանոթ միջավայր է եղել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի համար, և «խաղաղություն» երևույթի հետ երբևէ չենք առնչվել` երկու երկրների անկախություններից ի վեր։
Նոյեմբերի 3–ին Ալիևը հայտարարել է, թե «չկա Սևանա լիճ, կա Գոյչայի լիճ», և որ «ադրբեջանցիների՝ Հայաստանի ներկայիս տարածքում իրենց պատմական հողեր վերադարձը չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին»․ քանի որ «իրենք այդ տարածքներ պետք է վերադառնան ոչ թե տանկերով, այլ ավտոմեքենաներով»։

Во время конференции «Построение мира и многостороннего сотрудничества», проходящей в Ереване, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что конфликт между Арменией и Азербайджаном решён политически, но продолжается на социально-психологическом уровне.
«Повестка возвращения внутренне перемещённых лиц и беженцев — опасна, потому что она означает возвращение к изначальным параметрам конфликта. Если мы пытаемся обосновать наши сегодняшние действия ссылками на историю, это означает, что мы не верим в мир», — отметил он, сообщает Radar Armenia.
По его словам, если сегодня оправдывать свои действия через историческую призму, это может указывать на отсутствие веры в идею мира.
«Ключевым фактором наших отношений всегда был конфликт. Армения и Азербайджан обрели независимость на фоне конфликта. Поэтому подобная логика время от времени проявляется как в Азербайджане, так и в Армении — в СМИ, в общественной и экспертной среде, а иногда и на уровне руководства стран. Мы должны найти верные формулы взаимодействия с этим явлением», — добавил Пашинян, передаёт Sputnik Армения.
Он подчеркнул, что мир остаётся незнакомой средой как для Армении, так и для Азербайджана с момента их независимости.
3 ноября президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «озера Севан не существует, есть озеро Гёйча», и что возвращение азербайджанцев на свои «исторические земли» на территории современной Армении не должно пугать армян, поскольку «они вернутся не на танках, а на автомобилях».